Jak změnit styl psaní z pracovních textů na bakalářku?

Zpracování textů záleží na tom, pro koho a proč je píšeme. Je něco jiného, když píšeme pracovní texty, když uveřejňujeme statusy na sociální sítě, když skládáme básničky nebo vymýšlíme pohádky, anebo když píšeme závěrečnou práci.

Přeskakování mezi jednotlivými styly psaní nemusí být vždy jednoduché. Podobný problém řeší i jeden můj čtenář, který trochu trpí při psaní své bakalářskou práci. Z práce je totiž zvyklý na psaní jiných textů, které mají jasný řád, od kterého se nelze odchýlit.

Otázka od mého čtenáře

V prvé řadě bych Vám chtěl ohromně moc poděkovat za Vaše videa, Váš blog a především Váš e-book, který je pro mě perfektní „kuchařkou“, jak komunikovat s mým vedoucím práce. Některé věci bych si jinak opravdu neuvědomil, i když po jejich přečtení mi to přijde naprosto samozřejmé a logické. 🙂

V druhé řadě bych se na Vás rád obrátil s prosbou o radu při psaní mé bakalářské práce. Sedm let již pracují na finančním úřadě, kde je psaní náplní mé každodenní práce. A tak jsem předpokládal, že pro mě bude bakalářská práce jednou z nejjednodušších částí studia. Ale záhy jsem se přesvědčil o úplném opaku.

Největší a přetrvávající problém mám v „přepnutí“ stylu psaní. V práci vyhotovuji texty v délce přesahující diplomové práce, ale ty se píšou úplně jiným stylem. Jsou to většinou rozkazy, sdělení, výzvy, zprávy, protokoly aj. V bakalářské práci ale nejde o postup „ex offo“, nýbrž o empirické bádání.

Vím, že moji kolegové, kteří si též dodělávají při práci vysoké školy, řeší úplně to stejné. Což mě sice na jednu stranu uklidňuje, že v tom nejsem sám, nicméně to pořád neřeší můj problém.

Neměl byste prosím nějakou radu, jak toto prolomit? Vyzkoušel jsem již mnoho rad a zatím mi nic nefungovalo anebo s velmi malým úspěchem, např. čtení podobných prací, odborných textů a knih.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil. Současně děkuji i za milé hodnocení mého e-booku. Opravdu mi udělalo radost, že ho takto vnímáte. 🙂

Tak a teď se můžeme pustit do toho přepnutí psacích stylů. Protože se už 15 let probírám podobnou literaturou jako Vy – daňovými zákony, pokyny, rozsudky, nálezy, výklady, aj. – chápu, že je to úplně jiný styl psaní než bakalářská práce.

Inu každý text mé své vlastní publikum, pro které ho autor píše. Já osobně závěrečné práce vnímám jako mistrovské dílo každého studenta, ve kterém může zúročit znalosti z celého studia a k jehož psaní může přistoupit dle svého uvážení, pokud možno, kreativně.

Vždyť koho by bavilo psát šablonovité řešení, když už předem ví, že se nemůže ani o píď odchýlit od zažitého pořádku, anebo se dá předem odhadnout výsledek. Psaní diplomových prací je jako takové malé dobrodružství směřující k nějakému cíli. (Tento odstavec berte, prosím, s drobnou nadsázkou. Trochu jsem popustil uzdu své fantazii. :))

Co pomáhá nejvíce k dosažení cíle, i když to studenti neradi slyší, je jeho jednoznačné vymezení a také určení cesty, po které se budou k tomuto cíli ubírat. Ta cesta se označuje jako metodika a jde o mapu, po které pak mohou jít i Vaši následovníci.

Samozřejmě proto, aby vše klapalo takhle ideálně, nesmíte podcenit výběr tématu a musíte psát o něčem, v čem vidíte přínos a k čemu máte nějaký vztah.

Jak přepnout mezi styly psaní bakalářské práce?

Sám jste už vyzkoušel to, co bych Vám chtěl doporučit i já. Abyste mohl psát v diplomkovém stylu, je nutné zjistit, jak se ony závěrečné práce píšou. Nestačí však jen číst cokoliv. Váš výběr by měl být zaměřen na práce na podobné téma.

Píšete-li např. o dani z přidané hodnoty, jen těžko vám pomohou práce, které se píšou na marketingu. Vyhledejte si práce o dani z přidané hodnoty, příp. jiná obecnější daňová témata. V těchto pracích můžete hledat inspiraci, jak svoji práci zpracovat – co se osvědčilo a co ne.

Nestačí se ale omezovat jen na jiné diplomky, ale stejně byste se měl zaměřit na odborné články, knihy a jiné publikace z dané oblasti. Pokud nevíte, kde získat zdroje pro literární rešerši, přečtěte si tento můj článek.

Jakmile se Vám podaří najít představu, jak téma zpracovat, myslím, že se to přepne skoro samo. Pokud Vám ale představa chybí, bude se Vám psát hodně špatně. Proto neváhejte oslovit svého vedoucího a domluvte si s ním konzultaci co nejdříve. Někdy stačí (půl)hodinová konzultace, a jakmile najdete směr, psaní pak jde snáze.

Studenti často odkládají psaní diplomky jen proto, že nevědí, jestli tam mají psát něco konkrétního a taky jestli to nebude blbé. Ztrácí tak zbytečně čas.

Shrnutí mých doporučení:

  • Nejdříve bych začal hledáním publikací na stejné nebo podobné téma a hledal v nich inspiraci, jak téma zpracovat.
  • Vytvořil bych si metodiku tak, aby mi pomohla dojít ke stanovenému cíli.
  • Jakékoliv problémy se zpracováním tématu bych konzultoval s vedoucím práce.
  • Nebojte se začít psát. Na popsaném papíru se snáze škrtá a pravidelným cvikem se Vám bude psát snáze. I s Vašimi pracovními texty to přece bylo podobné. 😉

Nic lepšího mě bohužel nenapadá. Možná jste čekal nějakou zkratku, ale nic jako kouzla a čáry v bakalářce neexistuje. A pokud ano, smrdí to průšvihem.

Přesto Vám přeji, abyste brzy našel svůj styl a aby Vám šlo psaní od ruky.

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. Potkat se můžeme na přednáškách na Vysoké škole Sting a NEWTON University, příležitostně na FP VUT. Dříve jsem působil také na PEF MENDELU (2011-2023). O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím tady na blogu, na mém YouTube kanálu a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *