Studenti, čekejte na svého zkoušejícího vždy PŘED učebnou!

Už dlouho mám na srdci něco, o co bych se s vámi chtěl podělit. Jde o to, že během mých studentských let a v počátcích mé učitelské kariéry platilo, že studenti čekali na zkoušejícího vždy PŘED učebnou. Někdy po COVIDu se to ale změnilo.

Stalo se mi to už mockrát

Klasická situace. Přicházím jako zkoušející s 10-15 minutovým předstihem a studenti jsou už cik cak rozesazení v učebně.

A to mi vadí.

Proto studenty z učebny úmyslně teatrálně odvolávám a i s věcmi je vykazuji ven. Před vstupem je instruuji o všem důležitém. Hlavně tedy o zasedacím pořádku, protože to je zcela v pravomoci zkoušejícího.

Chápu, že je to studentská taktika

Vím, že se studenti snaží o to, aby si zajistili co nejvýhodnější polohu pro sezení během zkoušky.

Chtějí sedět v blízkosti nadaných spolužáků a daleko od zkoušejícího s dobrým výhledem, protože je dobré vědět, kde se zkoušející právě nachází… V neposlední řadě je to i jakási snaha o vytvoření tlaku na zkoušejícího.

Proto mačkám při vstupu RESET a ujímám se vůdčí role

Samozřejmě, že to studenti nesou nelibě. Letos mi už jeden student napsal do evaluací komentář, že jsem se choval před zkouškou arogantně… Ale to je mi, milí zlatí, úplně jedno.

Jestliže máte v danou chvíli zkoušet 50-60 studentů, tak si prostě jako zkoušející nemůžete nechat diktovat od studentů. To prostě nejde. A to i za cenu, že někoho ze studentů naštvete. #sorryjako

Ono to dobývání učebny má i další úskalí

Stalo se mi také v tomto semestru, že mí studenti – vhodně rozesazení – byli sotva za půlkou přiděleného času, když se mi do učebny začali dobývat studenti, kteří měli až za 20-25 minut psát zkoušku z jiného předmětu.

Prvního upozorníte, aby na svého zkoušejícího počkal před učebnou, upozorníte na to za 3 minuty druhého, ale ve třetím/čtvrtém případě ve vás bouchnou saze a jste arogantní.

Teď nad tím tak přemýšlím a ano, jsem arogantní… protože mě prostě štve, že někteří studenti nedokážou respektovat tak jednoduché a léty prověřené pravidlo.

Studenti čekají na zkoušejícího vždy před učebnou!

Tohle pravidlo budu uplatňovat i nadále

Píšu to i do poznámky ke zkouškovým termínům… Takže až u mě budete mít zase zkoušku (platí to i pro zápočty), zůstaňte, prosím, před učebnou.

Pokud tak neučiníte, vykážu vás. A vy na mě budete naštvaní ještě před zkouškou a třeba vás to i zbytečně – to napsal ten student do evaluace také – psychicky rozhodí. Není to ale moje chyba.

Děkuji za respektování tohoto jednoduchého pravidla. Kromě zákazu mobilů a nepovolených deníčků jich zase tolik nemám. O tom ale zase třeba někdy příště.

Pavel Semerád

3.7/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 3

 1. Vážený pane doktore,

  díky za článek. Ačkoliv se na akademické půdě pohybuji už řadu let (nikoliv jako učitel, ale jako řekněme věčný student), o tomto pravidle jsem doposud nevěděl. Inu – pořád se učím :-).

  Mějte se moc hezky a ať se Vám daří.

  1. Vážený pane doktore,
   toto pravidlo pravděpodobně nikde napsáno není. Já je ale považuji za nepsané (možná trochu i zvykové). Je to minimálně slušnost.
   Vím, že se mnou někteří kolegové a studenti nebudou souhlasit. Možná právě proto pak ale vznikají (zbytečná) nedorozumění mezi studenty a učiteli.
   Přeji Vám mnoho úspěchů.
   PS

 2. Respektuji, že si vyučující může stanovit pravidla zkoušky tak, jak chce. Minimálně od doby, co jsem se stal zkoušejícím, mi to přijde zcela samozřejmé. Ale:

  Pokud budou studenti čekat před učebnou, budou blokovat chodby.

  Z pohledu férovosti zkoušky nevidím žádný rozdíl mezi tím, když studenti přijdou do místnosti až na vyzvání, a tím, když si přijdou kdy chtějí a já je pak stejně rozházím podle svých představ.

  Kapacitu zkoušky volím vždy tak, abych byl schopen zkoušku uhlídat. Pokud je 60 studentů moc, tak tak velkou kapacitu zkoušky nedám a raději udělám víc termínů.

  Pokud nemohu udělat úpravy podle předchozího bodu, mohu rozšířit počet kontrolujících a tím možnost podvádění výrazně ztížit.

  Nechápu, proč bych se měl nechat rozčílit tím, že se mi do místnosti snaží dostat studenti z následující zkoušky. Moje zkušenost je, že studenti jsou slušní a když při vstupu vidí probíhající zkoušku, tak se omluví a zase vycouvají. Ale i kdyby nebyli – proč se tím rozčilovat? Normálně je požádám o odchod.

  Pokud nelze použít ani jedno z výše uvedených pravidel, nestačil by papír nalepený na dveře, kde by bylo uvedeno, že „V čase od 13 do 14 hodin probíhá zkouška. Vstupujte prosím výhradně po vyzvání vyučujícího.“? Pokud to někdo poruší, tak si tu aroganci zaslouží…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *