Jak to mají studenti kombinovaného studia s „daněmi“ v roce 2023?

V tomto článku se budu věnovat daňovým povinnostem studentů kombinovaného studia. Zaměřím se na otázky týkající se slevám na dani, daňovému zvýhodnění, sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Vše se bude týkat roku 2023, protože od roku 2024 by měl např. zákon o daních z příjmů zcela zrušit slevu na studenta.

Sleva na studenta 2023

Zákon o daních z příjmů umožňuje studentům se zdanitelnými příjmy (např. zaměstnání, podnikání a pronájem), aby si uplatnili slevu na dani ve výši 335 Kč za každý měsíc, za který splní „podmínky studia“.

Maximálně si tak mohou až do 26 let studia (u studentů prezenčního doktorského studia do 28 let věku) odečíst od daně až 4 020 Kč ročně.

Tady platí, že slevu na studenta v bakalářském i navazujícím studiu mohou uplatnit studenti prezenčního i kombinovaného studia.

Od roku 2024 slevu na dani vládní konsolidační balíček pravděpodobně zruší.

Pokud pracujete zejména na dohody o provedení práce, mohl by vás zajímat tento článek, ve kterém vám poradím, jak nepřijít o desetitisíce na zbytečně zaplacené dani z příjmů.

Daňové zvýhodnění (rodiče)

Také rodiče si mohou u vyživovaného dítěte uplatnit daňové zvýhodnění a to až do 26 let věku. Zde není důležité, zda student studuje prezenčně nebo kombinovaně.

Zdravotní pojištění u studentů kombinovaného studia

Studenti vysoké školy jsou bez ohledu na formu pojištěnci státu až do věku 26 let. Samozřejmě v případě, kdy začnou souběžně pracovat nebo podnikat, povinnost platit zdravotní pojištění jim i zaměstnavatelům vzniká.

Doktorské studium: Studenti kombinovaného studia nejsou pojištěnci státu.

Tato výjimka se týká jen osob starších 26 let, které studují prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době v prezenční formě studia, pokud se nejedná o zaměstnance nebo OSVČ.

V případě podnikání můžete ale až do věku 26 let využít zvýhodněné formy odvodů, protože vaše podnikání bude považováno za vedlejší činnost.

Více informací naleznete na stránkách vaší zdravotní pojišťovny.

Sociální pojištění u studentů kombinovaného studia

V případě kombinovaného studia za vás stát sociální pojištění nebude. Naopak sociální pojištění musíte platit v případě nástupu do zaměstnání a při zahájení podnikání. Více informací naleznete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Nenechte se ale mást, že není potřeba platit sociální pojištění. Doba, po kterou jste účastni jeho placení, se vám totiž započítává na důchod. Sice asi nebudeme mít takový důchod jako naši rodiče – bez důchodové reformy určitě ne!!! – ale myslete i na své stáří.

A i kdyby vám na důchodu nezáleželo, od placení sociálního pojištění se odvíjí i další položky jako je např. peněžitá pomoc v mateřství, (dlouhodobé) ošetřovné, apod.

Přeji vám úspěšné studium,

Pavel Semerád

Jak se vám líbil tento článek?

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *