Mohu být exekutorem po absolvování kombinovaného studia?

Někdy ani to, že získáte magisterský titul, automaticky neznamená, že můžete vykonávat vámi vysněný obor. Před podáním přihlášky byste si proto měli zjistit, jaké požadavky klade na své členy komora, do jejichž řad jednou chcete vstoupit.

Nikdo vám sice nemůže garantovat, že nepřibydou další, ale minimálně budete vědět, co musíte splnit teď. Jinak se vám může stát, že prožijete zklamání. To určitě nechcete. Stejně to tak má i jeden můj čtenář, který sní o profesi soudního exekutora.

Otázka ke studiu na právnické fakultě

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Chtěl bych studovat na právnické fakultě v Brně kombinované studium s tím, že bych rád našel později uplatnění jako soudní exekutor.

Bohužel musím jít cestou kombinovaného studia (kvůli poklesu příjmů), i když bych rád studoval Právo a právní vědy denním studiem. Moje otázka zní, zda je možné stát se soudním exekutorem s magisterským titulem z kombinovaného studia a popřípadě, jaký obor si pro tuto pozici vybrat?

Četl jsem váš článek ohledně rigorózní zkoušky, na kterou student kombinovaného studia nesplňuje požadavky. Je potřeba vykonat tuto zkoušku pro pozdější práci jako soudní exekutor?

Odpověď

Děkuji za Vaši důvěru, se kterou jste se na mě obrátil s otázkou. Pokusím se na ni proto odpovědět.

Jak jistě víte, pokud se zajímáte o pozici exekutora, je potřeba rozlišovat mezi vykonavatelem soudního exekutora, kde Vám stačí maturita, a exekutorským koncipientem, kterým musíte být před tím, než se (třeba jednou) stanete soudním exekutorem.

Na pozici exekutorského koncipienta musíte mít vystudovaný buď obor Právo, nebo Právo a právní věda a ty se v ČR vyučují pouze prezenčně. „Pouhým“ absolvováním kombinovaného studia tuto podmínku tedy nenaplníte.

Neznamená to však, že by kombinovaně vystudovaná právnická fakulta byla k ničemu (to rozhodně ne!!). Opravňuje Vás k výkonu dalších profesí. Sám ale musíte zvážit, jak vaše vzdělání budete chtít uplatnit.

Pro výkon soudního exekutora titul JUDr. mít nemusíte a nemusíte tak podstupovat rigorózní řízení.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *