Vyšel mi 3. článek v impaktovaném časopise během 3 měsíců

Asi jsem opravdu musel odejít z Mendelovy univerzity, abych začal konečně pořádně publikovat. Nevím, jestli za to může opravdu můj odchod z MENDELU (asi ne), ale pravdou je, že právě prožívám nejúspěšnější publikační období.

Začátkem září nám totiž vyšel článek v časopise Central European Business Review, který vydává Vysoká škola ekonomická v Praze. Mám obrovskou radost, protože se jedná o můj třetí článek v impaktovaném časopise za poslední tři měsíce.

Jak se nám ho podařilo napsat?

Sestavení týmu

Na začátku byla jako vždy myšlenka. 😉

Už od roku 2018 se věnuji otázkám zdanění práce robotů, a proto jsem toto téma nabídl studentům na Mendelově univerzitě.

Přihlásila se k němu Lenka Pisková, které jsem vedl už bakalářskou práci a se kterou jsme napsali i článek o EET do časopisu Trendy v podnikání.

Pak se shodou okolností objevila příležitost, aby se Lenka zapojila do interního grantu mé kolegyně Mileny Otavové a tím nám vznikla povinnost napsat o dopadech robotizace na zaměstnanost a sociální politiku článek. Podmínkou byl minimálně SCOPUS.

Psaní článku

Na napsání článku jsme měli celý rok 2022, leč i s ohledem na mé vytížení se nám článek do konce roku nepodařilo dokončit. Ve skutečnosti jsme na něm pracovali hlavně na přelomu prosinec/leden, tedy v období, kdy jsem už z MENDELU pomalu odcházel.

Lenku jsem ale předal do dobrých rukou. Jejím vedoucím se stal můj kamarád a zkušený vědec Marian Dobranschi.

Jsem moc rád, že se Marian zapojil i do našeho probíhajícího výzkumu. Marianovy zkušenosti nám pomohly článek výrazně vylepšit. Férově přiznávám, že bychom to bez něj až takhle dobře nezpracovali. To je ta výhoda autorských kolektivů.

Výběr časopisu

Napsat článek je jedna věc, publikovat druhá.

Dalším úkolem tedy bylo najít vhodný časopis, kde by ten článek mohl vyjít a který by byl indexován minimálně v databázi SCOPUS. Po nějakém čase hledání jsme se rozhodli pro časopis Central European Business Review, který byl tematicky asi ideální.

Článek jsme převedli do šablony a 8. března 2023 jsme ho odeslali přes redakční rozhraní.

Recenzní řízení

Asi za měsíc jsme dostali posudky, ve kterých recenzenti požadovali větší úpravy. Ty jsme během asi 3 týdnů zapracovali a odeslali k dalšímu posouzení. I novou verzi jsme pak museli ještě upravit, ale nakonec byl článek přijat k publikování, což je skvělé!

Ze SCOPUS impakt ve WoS

Abyste mohli publikovat ve vědeckých časopisech, musíte mít někdy taky potřebnou dávku štěstí. Letos je ale asi mám a jsem za to opravdu vděčný.

V průběhu posledních redakčních úprav před publikováním přišla další skvělá zpráva. CEBR získal impakt faktor (IF 1,3 za rok 2022)!!! Tím jsme požadavky projektu nejen splnili, ale i výrazně převýšili. No a já jsem si mohl připsat třetí zářez na pažbu.

Protože si občas mé články o vědě přečtou i mí kolegové z řad doktorandů a akademiků, dovolte mi, dámy a pánové, abych vám popřál mnoho úspěchů i ve vašem výzkumu.

Pavel Semerád

PS. Článek mi vyšel s affilací MENDELU, takže to tím odchodem asi vážně nebude. Spíš to bylo o hlavě – dřív jsem nevěřil, že by se mi to někdy mohlo povést. Povedlo! 🙏

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *