Maže slovenský bakalář neúspěšnou dobu studia v ČR?

Otázka mé čtenářky

Chtěla bych vás požádat o radu týkající se poplatků za delší studium.

Můj případ je trochu komplikovanější

Po střední škole jsem studovala 1 rok v bakalářském programu. Poté jsem studium ukončila a šla jsem studovat magisterský obor (všeobecné lékařství), ale po roce studia jsem studium opět ukončila.

Bakalářský titul jsem poté získala na slovenské vysoké škole a nyní studuji navazující magisterský obor na škole české. Jak je to tedy s počítáním doby studia?

Všude se dočítám, že neúspěšné studia se po získání titulu (Bc.) již dále nezapočítávají.

Jak je to ale v případě, kdy jsem titul Bc. získala v zahraničí?

Počítá se u mě do doby studia magisterského oboru i neúspěšné studium v programu bakalářském? Magisterský obor všeobecné lékařství se počítá do navazujícího magisterského studia?

Moje odpověď

Děkuji za otázku, pokusím se Vám na ni odpovědět. Předem však upozorňuji na to, že 100% správnou odpověď Vám dají na studijním oddělení na vysoké škol, kde studujete nyní.

Zákon o vysokých školách § 58 odst. 3 uvádí, žeStuduje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, nejde-li o předchozí studium, po jehož ukončení student řádně ukončil studijní program stejného typu.

Neúspěšná doba bakalářského studia

Tak, jak chápu, toto ustanovení já, tak by bylo neúspěšné české bakalářské studium vynulováno úspěšným českým studiem.

Vzhledem k tomu, že jste ale úspěšně vystudovala v zahraničí, tak se Vám česká neúspěšná doba nesmaže a započítá se Vám ke stávajícímu studiu. Máte tak 1 rok bezplatného studia vyčerpaný.

Neúspěšná doba magisterského studijního programu

To samé platí i u magisterského studia. V zákoně se píše o řádném ukončení studijního programu stejného typu. Započte se Vám tak 2. rok do doby současného studia.

Budete platit od druhého roku navazujícího studia

Výsledkem tedy je, že pokud máte 2letý magisterský program, tak budete mít bezplatný jen ten 1. rok. Ve 2. roce se poplatku za delší studium nevyhnete.

Chcete-li mít 100% jistotu, bez obav se odkažte na studijní oddělení, kde Vám jistě ochotně poradí.

Přeji Vám úspěšné studium,

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *