Chcete změnit od února vysokou školu? Tady ještě berou

Od mého doktorského studia uplynulo už 9 let. Hodně věcí jsem tak už stihnul zapomenout. Týká se to bohužel i znalostí, které jsem se ještě pár hodin před státnicemi snažil – s větším či menším úspěchem – natlačit do hlavy. Inu i u mě funguje selektivní paměť.

Dobře si ale pamatuji na chvíli, kdy jsem seděl doma a jen těžce jsem se smiřoval s tím, že musím ukončit studium na Masarykově univerzitě. Byl konec ledna roku 2005 a já jsem vůbec nevěděl, co budu dělat dál.

Připadal jsem si jako loser, v češtině proto máme vše říkající ekvivalent – ztroskotanec.

Všechno pro mě bylo ztraceno

Studovat na Masarykově univerzitě pro mě znamenalo být někým. Téměř všichni mí spolužáci z gymplu, kteří se dostali na vysokou školu, studovali právě tam. Ti úspěšnější z nás už měli za sebou 3. semestr a pomalu si vybírali vedoucího pro svoji bakalářskou práci.

No a já – „ztroskotanec“ – jsem se po sérii neúspěšných zkoušek chystal své studium neúspěšně ukončit. Pro dvacetiletýho kluka to byl pomalu konec světa.

Vše by se dalo shrnout jedním slovem – frustrace

Tehdy bych dal asi úplně všechno za to, abych nemusel ztratit půl roku života čekáním na další příležitost ke studiu. Jenomže, to se psal rok 2005 a až na pár výjimek, o kterých jsem tehdy nevěděl, vysoké školy přijímaly ke studiu jen od zimního semestru.

To znamená, že pokud jste studium během akademického roku ukončili, museli jste si podat do konce února (nebo března) novou přihlášku, abyste od září mohli začít zase studovat. A pokud jste u přijímacích zkoušek neuspěli, vaše prázdniny se protáhly na dva roky.

Dnes je to jiné. Řekl bych, že lepší

Situace na vysokých školách se v posledních letech změnila. Najdete mnoho škol, které nabízejí studentům, že mohou studovat i od února. Díky tomu tak dnes již nemusíte čekat do září (záleží samozřejmě na oboru).

Studovat takto můžete jak na veřejných tak i soukromých vysokých školách

V případě veřejných vysokých škol, jako je např. Mendelova univerzita v Brně, je ale ta nevýhoda, že musíte podat přihlášku nejpozději do půlky listopadu.

Co když ale zjistíte až ke konci semestru, že vás ten obor prostě nebaví a že potřebujete změnu? V tom případě musíte opět čekat do září.

Anebo… začnete studovat na soukromé vysoké škole.

Studium na soukromé vysoké škole? Nevěřte mýtům

Mnoho lidí se dívá na studium na soukromých vysokých školách skrz prsty. To je přece tam, kde si studenti svá studia musí platit, tituly se tam tedy v podstatě kupují a kdo ví, jak je to tam s kvalitou. Děkuji nechci…

Tohle jsou ale jen mýty, které studentům vtloukají do hlavy lidé, kteří měli to štěstí a úspěšně dokončili některou z veřejných vysokých škol. Nic proti nim, ale oni žádnou zkušenost se soukromými vysokými školami většinou nemají.

Já ano.

Mé kroky tehdy vedly na Sting

Po dvou letech neúspěšných pokusů o přijetí na veřejnou vysokou školu jsem nakonec dal na radu zkušenějších a podal jsem si přihlášku na obor Zdaňování na Akademii Sting (dnes na Vysoké škole Sting).

A s odstupem času mohu s klidným svědomím říct, že to bylo mé nejlepší studentské rozhodnutí a že to s kvalitou výuky nebylo vůbec špatné.

To právě Stingu vděčím za to, že :

  • jsem získal bakaláře (2009),
  • v roce 2011 inženýra… dokonce dva inženýry (toho druhého na Ústavu soudního inženýrství VUT),
  • v roce 2014 na Mendelově univerzitě titul Ph.D., a
  • v roce 2018 ocenění Daňová naděje roku 2017.

Nic z toho bych bez Stingu nikdy nedokázal. Ne nadarmo tak o Akademii Sting píšu jako o své srdcové záležitosti.

Možná jste už o Stingu také slyšeli

Možná už proto víte, že dnes patří pod silnou skupinu NEWTON University Group, pod kterou spadá i Vysoká škola Newton (Newton University). Má tak vynikající zázemí a je mi velikým potěšením, že i já patřím do lektorského týmu.

I proto vím, jak je na tom Sting s kvalitou studia.

Pokud jste právě teď v situaci, kdy se chystáte od února změnit obor nebo školu, vykašlete se na předsudky:

Přeji vám úspěšné studium!

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *