Jak se mohou studenti bránit proti bezpráví od učitelů?

Příběh mého čtenáře

Studoval jsem na vysoké škole dva obory. Bakaláře jsem získal téměř bez problémů. Pak ale přišlo navazující magisterské studium. Během něj jsme si s jedním vyučujícím vzájemně nepadli do oka a tak se pravděpodobně rozhodl, že mi studium znepříjemní.

Na první tři pokusy mi nedal žádné zkoušky. V dalším semestru mi některé předměty dal se slovy, že je to naprosto jedno a jeden opakující předmět mi opět nedal. Ani na šestý pokus ne.

Zapsal jsem se znovu do studia

Zapsal jsem se tedy na studium znovu, nechal jsem si mnoho předmětů pouznávat s tím, že si doplním pouze ty chybějící. Pak ale přišla distanční výuka a nastal naprosto stejný problém. Předmět, na kterém jsem ztroskotal v předešlém studiu, jsem opět nezvládl ani na 3. pokus.

Nakonec to vyústilo v kázání (dá se říct až urážku) od vyučujícího, jak jsem neschopný a nemám na VŠ co dělat. Vše proběhlo i před ostatními studenty.

Přitom jsem minimální požadavky splnil

Paradoxně byl tento předmět pouze bodovaný za docházku. Já jsem měl 100% účast. Byl jsem aktivní v hodinách a splnil jsem i povinnou prezentaci. Pokaždé jsem ale při sčítání bodů měl méně bodů, než byl minimální požadavek pro splnění.

Snažil jsem se půl roku vymýšlet, jak by se toto dalo obejít. Kontaktoval jsem vedoucí katedry, děkana…, ale nic nešlo. Veškerá odvolání a vše by šlo přes tohoto vyučujícího.

Je vlastně vůbec nějaká varianta a možnost, jak se mohou studenti v takovýchto situacích bránit?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil. Pokusím se Vám poradit. Předem bych chtěl ale zdůraznit, že mi nepřísluší hodnotit míru zavinění obou stran. Budu proto odpovídat pokud možno neutrálně, Váš učitel se totiž nemůže bránit.

Jako studenta Vás ale samozřejmě lidsky chápu. Pokud tomu skutečně bylo tak, jak to popisujete, mohli bychom hovořit o neprofesionálním chování ze strany učitele.

Ale co když to je pravda?! Mohu se nějak bránit?

No dobře, nechoďme kolem horké kaše. Pokud se studenti domnívají, že zažívají bezpráví ze strany učitele, mohou se samozřejmě bránit.

Vy jste zvolil jednu z možností. Kontaktoval jste vedoucí katedry a děkana fakulty. To jsou osoby, které jsou vážené pro své postavení, které mají na akademické půdě. Nedovolil bych si zpochybňovat, že by se Vám nesnažili maximálně pomoci.

V těchto případech je ale potřeba postupovat obezřetně!

I oni ale musejí postupovat obezřetně. Občas se totiž stane, že se naopak studenti chtějí mstít učiteli např. za to, že je vyhodil u zkoušky. Z vyprávění znám i příběh učitele, kterému se studentka pomstila tak, že na něj podala trestní oznámení za pokus o znásilnění.

I když se nakonec přiznala, že si to celé vymyslela, mělo to dopad na jeho osobní život. Z fakulty kvůli obvinění raději odešel a rozešla se s ním i jeho tehdejší životní láska…

Znám samozřejmě i příběhy poškozených studentů

Za dobu, co jsem na akademické půdě, jsem se ale setkal i se studenty, kteří prožili nevhodné chování ze strany vyučujícího. I proto si nedovoluji Váš případ zlehčovat.

Vím, že někteří studenti to raději ze strachu se skřípěním zubů přejdou. Nechtějí si proti sobě popudit vyučujícího a celou katedru. A tak raději mlčí. Platí ale to stejné, jako v jiných životních případech. Když se to chování neřeší, může se opakovat.

Co mám tedy dělat? Bojím se proti němu vystoupit!

Bezbranní nejste! Pořád se můžete obrátit na studentské senátory. Pokud za nimi přijdete, určitě Vás vyslechnou a pokusí se Vám pomoci.

Jsou přece jedněmi z vás. A pokud doplníte svoji výpověď i svědectvím dalších studentů (a poškozených), udělají vše proto, aby se to už neopakovalo.

Můžete však zůstat v klidu. Dokud to nebude opravdu nezbytně nutné, budou celý případ anonymizovat. Vy tak nemusíte mít strach z nějaké odplaty a můžete v klidu dostudovat. Osvědčilo se mi to již v několika případech, ve kterých jsem se studenty konzultoval.

Nezneužívejte toho, prosím!

Využít studentské senátory v případech, kdy dojde k bezpráví ze strany vyučujících, je velmi účinná zbraň. Nakládejte s ní ale, prosím, velmi obezřetně. Jakékoliv křivé obvinění totiž může zničit akademickou kariéru nejen Vám, ale také učiteli.

Chci tím jen říct, abyste v případě vzájemných antipatií hledali, pokud možno smírné řešení. Platí ale, jak se říká, že na hrubý pytel, hrubá záplata.

Vždy ale postupujte tak, abyste někomu bezbrannému sami neublížili. Byla by to jen další lidská tragédie. Děkuji.

Přeji Vám úspěšné studium

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *