Je nějak omezen maximální počet přímých citací?

Citace jsou nedílnou součástí každé závěrečné práce. Vůbec si nedokážu představit diplomku, kde by nebyla ani jedna. Obecně platí, že čím větší množství citací použijete, tím lépe. Stejná úměra platí i u různorodosti názorů. Prostě citace jsou základ!

O tom, že existují různé typy citací, už určitě víte. Máme přímé citace (slovo od slova) a nepřímé citace (parafráze). Dnes mi ale došla otázka, jestli je nějak omezen maximální počet přímých citací?

Moje odpověď

Ne, maximální počet citací omezený není.

Ale… všeho moc škodí.

Neznamená to však, že byste se měli vyhýbat práci se zdroji. Když v práci uvedete jméno autora, tak se ani nejedná o plagiát.

Problém však je, že se vám zvýší procentuální shoda při kontrole práce antiplagiátorským softwarem. Vysoké číslo pak může některé oponenty varovat, že ne všechno je ideální. Navíc obsáhle citace jednoho zdroje, vypadají hloupě.

Proto vám bezdůvodně velké množství přímých citací nedoporučuji. Je lepší udělat kompilaci více zdrojů, čímž se vám podaří obsáhnout různorodé názory jiných autorů do větší šířky a hloubky. A to je pro kvalitu literární rešerše jedině dobře.

Pomůže vám to i při psaní diskuze, kde budete své výsledky a doporučení porovnávat s díly jiných autorů.

Přeji vám, ať vám jde psaní od klávesnice. Budete-li potřebovat poradit, nebojte se mi napsat – rád vám pomohu.

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Moc děkuji za článek. Ráda bych se zeptala, zda je i u nepřímých citací nějaká pomyslná hranice – například při jakém počtu citací nevypadá práce „dobře“?

    1. Myslím, že ani ne. Spíš občas mívají studenti obrácený problém – citují jen velmi málo zdrojů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.