Mohu si vybrat téma bakalářky, o kterém už někdo psal?

Velmi často dostávám otázky, které se týkají výběru tématu bakalářské práce. Jsem rád za vaši důvěru, proto se na ně snažím odpovídat co nejdříve. Dnešní se týkala pochybnosti nad tématem, o kterém už psal někdo dříve.

Otázka mé čtenářky

Mám dotaz ohledně výběru tématu. Líbilo by se mi jedno téma, které je i s ohledem na můj obor ideální. Problém je v tom, že jsem na internetu našla práce na stejné téma, které už psal někdo přede mnou.

Bojím se, aby mě někdo nenařkl z plagiátorství. Je vůbec možné, abych je psala taky?

Moje odpověď

Děkuji za otázku. Hned na úvod bych vás chtěl uklidnit, že je naprosto normální, že si studenti vybírají témata, o kterých už psal někdo před nimi. Mají tak možnost na tyto výzkumy navázat a citovat.

V podstatě se to týká i vědeckých článků. Vlastně je jen velmi málo oblasti, o kterých by ještě nikdo nenapsal ani čárku. To v těchto případech bych zpozornil. Může to totiž znamenat,

  1. že to téma nikoho nezajímá nebo byl již problém vyřešen, a proto o tom nemá smysl psát.
  2. Ve zcela ojedinělých, řekl bych zcela výjimečných a unikátních přijde autor s něčím naprosto převratným. Bez urážky, to nebývá případ bakalářek a ani diplomek.

Jak k tomu tématu přistoupit a jak je zpracovat?

Každé psaní začíná čtením

Před tím, než se pustíte do vlastního řešení, měla byste se podívat, co o tom tématu napsali jiní autoři. Zaměřte se i na to, jakých výsledků dosáhli a jak k nim došli (jakou měli metodiku).

To vám umožní přemýšlet o vlastních postupech a také o tom, kde a jak budete sama získávat data pro výzkum.

Následně se pusťte do řešení

Platí jednoduché zásady: Když budete práci zpracovávat sama a ocitujete všechny pasáže, které jste převzala od jiných autorů, nemusíte se bát, že by vás někdo obvinil z plagiátorství.

Jde také o to, abyste se snažila o vlastní řešení problému. To ale neznamená, že byste své výsledky nemohla porovnat z předchozími výzkumy. Naopak, v rámci diskuze je to nejen přínosné, ale také nezbytné.

Takže se toho nebojte. Pokud byste měla nějaké pochybnosti, bez obav mi napište a vše můžeme probrat společně v rámci konzultace.

Přeji vám, ať vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *