Dotaz mé čtenářky
Vystudovala jsem obor zubní lékařství. Každé zkouškové bylo psychicky velmi náročné, ale to se na medicíně dá čekat. Měla jsem obvykle samé jedničky, takže typický šprt. Proto teď nikdo v mém okolí nechápe rozhodnutí, které se chystám udělat.
Nedokážu to povolání dělat
Našla jsem pro mnohé nejspíš dokonalé zaměstnání – skvělý kolektiv, vřelý přístup, špičkové pracoviště,… ale prostě „na to nemám“. Svazuje mě ta ohromná zodpovědnost za lidské zdraví, nutnost rozhodovat se v časovém presu, tlak na zručnost, kterou moc nemám…
V koutku duše cítím, že to prostě není pro mě. Zpětně si uvědomuji, že jsem šla studovat medicínu spíše kvůli rodině a okolí.
Z práce jsem se dokonce zhroutila
Nyní jsem na neschopence, mám zdravotní problémy. Ano, po půl roce v práci. Zvažuji úplně změnu oboru. Se specializací zubař se ale těžko dá dělat jiné povolání a je obtížné zahodit 5 let vysokoškolského studia.
Zvažuji i další studium, ale mám strach do toho takzvaně „jít“
Ráda bych se zeptala na Váš názor. Neznáte nějaké lékaře, kteří také nezvládli již tak brzo tlak této práce a změnili obor?
Myslíte, že mám vůbec šanci najít uplatnění v jiném oboru – když mám „jen“ gympl a medicínu, tedy úzkou specializaci? Neumím si představit, kde by to mohlo být. Nic kromě zubařiny neumím.
Moje odpověď
Vážená paní doktorko,
situace, do které jste se nyní dostala, mě velmi mrzí. Zvláště pak, pokud máte sama zdravotní problémy. Pokusím se Vám na otázku odpovědět. Předem si ale dovoluji upozornit na to, že nejsem lékař ani psycholog.
Zaměřím se tedy opravdu jen na obor a jeho případnou změnu. Nemohu však převzít odpovědnost za Vaše rozhodnutí.
Stává se docela často, že se absolventi oboru nevěnují
Podle starších dat více než polovina absolventů pracuje v jiném oboru, než který vystudovali. Důvodů může být více. Napadá mě nízká prestiž oboru, špatné finanční ohodnocení a v poslední době i změny na pracovním trhu.
Právě změny na pracovním trhu a zavádění robotů do firem a podniků jsou oblasti, kterým se věnuji ve svém výzkumu. I proto si dovolím říct pro starší generace poměrně šokující pravdu – počet absolventů měnících svůj obor bude přibývat.
Jaká je budoucnost na pracovním trhu?
Doby, kdy se člověk vyučil v nějakém oboru a ten obor pak vykonával po větší část svého profesního života (mnohdy po celou dobu), jsou již dávno pryč. Tady se můžeme opřít o predikce, protože během deseti let třetina pracovních míst zanikne.
Nově nastupující generace Z – narození od poloviny 90. let do roku 2010 – navíc prý nemá v plánu setrvat na jednom místě déle než 3 roky. Nelze jim upřít snahu o sebevzdělání, současně však chtějí dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a osobním životem.
Pracovní trh tak bude fungovat spíše jako místo, kde se budou setkávat lidé z různých oborů, vytvoří tým v rámci společného projektu a po jeho dokončení se rozejdou a začnou vytvářet nové týmy.
S tím samozřejmě bude stoupat tlak na přizpůsobení se lidí aktuálním trendům. Vždyť se stačí podívat na to, jak velký potenciál bude mít využívání umělé inteligence.
Jak tyhle změny zvládnout?
Na tyhle změny se nedá předem připravit. Samy školy nevědí, co mají učit své žáky a studenty, protože za 10-15 let může být vše úplně někde jinde.
Jedinou jistotou je tedy změna!
Rekvalifikace ze zubaře na něco jiného
Chápu, že teď musíte zápasit s obrovským tlakem okolí. Říct někomu jako zubařka, že tu profesi vykonávat nechcete, zvláště pak když je v České republice akutní nedostatek zubařů, bude si myslet, že jste se zbláznila.
Copak ale lékař nemá právo na svůj vlastní život a své vlastní rozhodnutí? To je věcí názoru a já se nechci pouštět do této polemiky. Místo toho se zaměřme na Vaše možnosti; a že jich není zrovna málo.
Dejte tomu čas a najděte si mentora
Pokud člověk s něčím začíná, mockrát se stává, že mu to nejde přesně podle teoretických příruček a dělá chyby. Minimálně v mém případě to bylo mnohokrát. Dost možná jste se dostala do podobných problémů.
V teoriích se ustálilo, že pokud se chcete v něčem stát odbornicí, musíte se dané činnosti věnovat alespoň 10 000 hodin. To číslo je předmětem polemiky.
Není však důležité, kolik hodin by to mělo být. Každý obor je jiný. Chci tím jen říct, že proto, abyste se něčemu praktickému naučila, musíte to do zblbnutí opakovat.
Nejrychlejší a nejefektivnější cestou je, když si vás vezme někdo zkušenější na povel. Někdo, kdo má nejen zkušenosti, ale také trpělivost se Vám věnovat. Klidně to může proběhnout i formou krátkodobé stáže.
Nebojte se tedy požádat nějakého kolegu, jestli by se Vás neujal. Budete-li trpělivě hledat, někdo takový se dříve nebo později objeví. Pod jeho/jejím dohledem se začnete významně zlepšovat, protože Vám prostě pomůže.
Můžete zůstat v oboru např. ve výzkumu
Medicína nabízí mnoho možnosti uplatnění. Chápu, že se chcete vyhnout práci zubařky, přesto ale u zubařiny můžete zůstat. Asi je to trochu obtížnější na představu, proto hned vysvětlím.
Pokud vás nebaví jen léčba pacientů, máte stále možnost se vrhnout do vědy a výzkumu. To znamená, že můžete jít na doktorské studium, kde můžete zkoumat nejrůznější postupy a materiál, který se používá v zubním lékařství.
Nemusíte tedy odběhnout z medicíny úplně. Pouze se jen zaměříte na oblast, kde nebudete pracovat pod tak velikým časovým tlakem. Pokud by Vás tato možnost zaujala, podejte si do konce května přihlášku do doktorského studia (výstupem bude titul Ph.D.).
Můj tip: Doktorské studium nemusíte striktně absolvovat jen na lékařských fakultách, i když by tato volba byla logická a vám i s ohledem na prospěch nejbližší. Zajímavé obory ale nabízí např. i Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT.
Podívat se můžete i po výzkumné pozici ve firmách, které jsou úzce propojeny se stomatologií a medicínou obecně. Své uplatnění byste mohla najít i jako revizní lékařka ve zdravotních pojišťovnách, nebo komerčních pojišťovnách poskytujících např. životní pojištění.
Radikální změna oboru
Zcela vyloučená není ani změna oboru. Tady bych Vám doporučoval, abyste si před změnou obstarala dostatek informací o daném oboru. Pokud tohle podceníte, může se vám stát, že za 5 let budete řešit stejné rozhodování jako dnes.
Rozhodnete-li se pro změnu oboru, měla byste vědět, že můžete studovat prakticky jakýkoliv obor. Záleží jen na Vašich časových možnostech a také na finančních a rodinných možnostech.
Lékaři, kteří také změnili obor
Znám několik lékařů, kteří se rozhodli zcela změnit svoji profesní kariéru. Některé zlákala (již během studií) kariéra ve finančnictví a pojišťovnictví. Abych uvedl alespoň pár příkladů za všechny, podívejme se na oblast daňového poradenství.
Mezi daňovými poradci jsou i MUDr. Kamil Rinchenbach, MVDr. Antonín Kozdera, CSc., MVDr. Dagmar Páblová a MVDr. Milan Vodička. Je pravdou, že zubař na seznamu zatím chybí.
Pokud byste chtěla být první, můžete si podat přihlášku na Vysokou školu Sting, kde jsem se účetnictví a daně učil i já. 🙂
—
Vážená paní doktorko,
pevně věřím, že Vám tenhle článek pomůže pohlédnout na Vaši situaci i trochu jinýma očima. Současně jsem si ale vědom, že jsem mohl zapomenout na spoustu lukrativnější a zajímavějších příležitostí. Buďte proto i nadále hladová po správných informacích.
Já Vám přeji, abyste se o své budoucnosti rozhodla správně a abyste svého rozhodnutí nikdy nelitovala.
Pavel Semerád