Revoluce ve vyhledávání
Zadáte dotaz a za pár sekund vám dá umělá inteligence komplexně vypadající odpověď…
Zní to až příliš dokonale, než aby to byla pravda. Ale ona to pravda je. Teda napůl.
A právě o té druhé půlce je tento článek.
Zpřístupněním ChatGPT způsobilo OpenAI doslova šílenství srovnatelné s povánočními akcemi nebo slevovými akcemi typu Black Friday. Každý, kdo tomuto davovému šílenství propadl, netrpělivě čeká na to, než na něj ve špičce přijde řada.
Revoluce ve psaní nejen akademických textů
Je skvělé, že nám moderní technologie zpřístupňují vědění. Poskytují nám unikátní podporu při zkoumání čehokoliv. Možná jste už ale (také) přemýšleli o využití chatbotů trochu více než jen jako o odpovědi na dotaz.
Co kdyby za vás napsal kus akademického textu?
Asi vás zklamu, ale žádný chatbot za vás dnes nedokáže napsat celou závěrečnou práci. Jeho kapacita je asi 3000 slov. Pak zapomene, o čem ten předchozí text byl. Anonymní ghostwritři tak zatím mohou v klidu spát.
Jak dlouho se zatím uvidí. Všechny technologické firmy, které jsou nějak zapojeny do vyhledávání, totiž pracují na vylepšování svých produktů. Kdoví, třeba za vás chatbot už brzy napíše celou bakalářku nebo diplomku.
Pak už to psaní bude pohoda. Nebo ne?!
Abych byl upřímný, já tady to nadšení nesdílím. Naopak jsem k využívání chatbotů při psaní akademických textů skeptický. A hned vám povím proč.
Chatbot je dobrý sluha, ale zlý pán
Co se mi na chatbotovi líbí, je to, že když mu zadáte (rozepsanou) větu, tak ji dokáže dokončit nebo dále rozvést. Toho bych využil v případě, kdybych měl rozepsaný nějaký text a nevěděl bych, jak dále pokračovat.
Tak bych to dal za úkol umělé inteligenci a požádal o několik možných variant. Z návrhů bych si jistě vybral, nebo bych si to už asi nějak dále upravil. Děkuji za to!
Ale svěřit chatbotovi, aby mi napsal delší text, jako asi jo, ale v žádném případě bych si ho nedovolil ponechat jen tak beze změny a bez ověření informací v textu.
Chatbot si totiž někdy vymýšlí, nebo používá konspirační weby
Jak vyplývá ze zkušenosti některých výzkumníků, nyní se odkážu např. na Davida Wilkinsona, ChatGPT si pravděpodobně vymýšlí reference.
Znamená to tedy, že text vypadá dokonale, dokonce jsou u něj i nějaké zdroje, ale ty zdroje nelze dohledat. Nejdou-li dohledat, obtížně ověříte, jestli uvedení autoři něco takového vůbec kdy napsali. Z pohledu oponenta je to pak divné a ztrácíte důvěryhodnost.
S tím souvisí i skutečnost, že se ChatGPT v případě, že mu dáte specifičtější dotazy, dopouští chyb a v některých případech se opírá ve svých tvrzeních i o konspirační teorie. Opět, pokud něco takového oponent odhalí, ztratíte důvěryhodnost.
Víte, z jakých zdrojů ChatGPT získává informace?
Stresující by pro mě jako uživatele byla nevědomost, s jakými zdroji ChatGPT pracuje a odkud jaký obsah přebírá. Co když je to ze svahilštiny? To pak asi těžko někdo v České republice dohledá. Máte pravdu, pravděpodobně to dnes není v našich silách.
Jenomže, vzpomeňte si na to, když jsem psal o překladových plagiátech. Stejně jako se vyvíjejí technologie, které nám „pomáhají“, tak se vyvíjejí i technologie, které na ty překladové plagiáty mohou přijít. Až se jim to podaří, spadne klec!
Ghostwriting vás zničí
Od čeho bych vás chtěl – jako už mnohokrát – odradit, je to, abyste si nenechávali napsat bakalářky a diplomky na zakázku. Tito potenciální vyděrači totiž zcela určitě začnou využívat i chatboty.
Výsledkem budou výše uvedená rizika.
Práce nebudou kvalitní, protože budou smýšlené a špatně nebo neúplně ozdrojované. Navíc se vám to po letech může vymstít – to až praskne váš překladový plagiát, nebo až vás někdo začne vydírat.
Nebo myslíte, že vám se tohle nikdy stát nemůže? Nu dobrá, pojďme se i my podívat na jednu konspirační teorii.
Co když to na vás ale jednou práskne sám chatbot?
Obliba chatbotů je v tom, že vám dokážou připravit na první pohled originální texty. Alespoň se tvrdí, že by každý uživatel mohl dostat individuálně vytvořený text.
To by mohlo snížit naši ostražitost. Přece, když je to individuálně vytvořený text, tak je originální. Stačí ho tedy jen doupravit a odevzdat.
Jenomže!
A vy víte, kam si chatbot ukládá své výsledky? Přece je to technologie, která se vyvíjí i na základě uživatelského tréninku. Takže ty odpovědi mohou někde zůstat uloženy. A pravděpodobně i zůstávají.
A teď přichází ta moje konspirace…
Co když se ta data někde po letech objeví?
Vždyť k těm vašim vyhledávacím dotazů bude někde uložená i vaši IP adresa. Kromě toho, pokud při registraci zadáte svůj skutečný e-mail a své skutečné telefonní číslo, bude mít případný vyděrač dostatečně silné důkazy, kterými vás zlomí.
Prokáže-li se váš podvod, ponesete následky
Stejně jako v případě ghostwritingu také v případě využití chatbotů se můžete dopustit podvodu, za který budete potrestání. Ono to veřejné linčování (v médiích) může být mnohem horší, než je ztráta akademického titulu.
Interní komunikaci s ChatGPT byste měli citovat
Ať už jsem vás přesvědčil pomocí konkrétních hrozeb, nebo si myslíte, že jsem zbytečně paranoidní, nenechávejte nic náhodě a tu interní komunikaci s chatboty ve vlastním zájmu citujte.
Vždyť vás to nic stát nebude. Vždyť vás to neúměrně nezdrží. Jen zkrátka dodržíte povinnost každého autora a ocitujete všechny použité zdroje.
Až se potom jednou objeví nějaký problém (tímto ho nechci přivolávat), můžete na svoji obranu říct, že jste veškeré zdroje řádně citovali. Možná vás bude někdo vinit ze zkreslených výsledků, ale mohlo by vás to ochránit před následky z plagiátu.
Jak správně citovat komunikaci s ChatGPT?
Těch variant může být samozřejmě více, záleží na požadavcích vaší vysoké školy. Doporučuji dohledat směrnice školy, kde jsou uvedeny i příklady citací.
Tady je pár obsahových návrhů
ChatGPT. Interní komunikace ze dne 2. 3. 2023. OpenAI. 2023.
ChatGPT. (2023). Odpověď na otázku autora ze dne 2. 3. 2023.
ChatGPT. Odpověď na otázku autora diplomové práce ze dne 2. 3. 2023.
OpenAI. ChatGPT – odpověď na otázku autora ze dne 2. 3. 2023.
Pokud byste chtěli mít klidnější spaní, udělejte si snímek obrazovky s otázkou i odpovědí a dejte ho do přílohy vaší závěrečné práce. Čtenář tak bude mít k dispozici všechny – tedy i neveřejné – zdroje, ze kterých jste čerpali.
Pavel Semerád