Zapomněla jsem v diplomce smazat vlastní poznámky

Občas se stane, že i když se student snaží dodržet veškeré požadavky pro psaní závěrečných prací (a že jich někdy je!!) a průběžně plní pokyny vedoucího, může na něco zapomenout.

Přihodilo se to i jedné mé čtenářce, která zapomněla před odevzdáním vymazat vlastní poznámky k citacím. Zajímalo ji proto, jak takovou chybu obhájit?

Otázka mé čtenářky

V pátek mě čeká obhajoba a obdržela jsem posudky, které nejsou úplně pozitivní (D, D). Oponent mi mj. vytýká, že mám u zdrojů stručný popis, proč jsem si vybrala právě tyto zdroje, což považuje za velký nedostatek, který nemá v citacích co dělat.

Tohle po mě chtěla vedoucí hned na začátku psaní diplomky a já to pak před odevzdání zapomněla smazat. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi můžete poradit, jak bych tenhle nedostatek mohla obhájit?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Poradím Vám proto, jak bych to řešil já.

Hlavu vzhůru! 🙂

Upřímně zrovna tímhle bych se tolik netrápil. Důležité je, že jsou ty zdroje citované a nejedná se o plagiát. To, že tam ten popis být nemá, víme. Teď už se s tím ale stejně nedá nic udělat.

Pokud by se na to členové zkušební komise zeptali, můžete říct, že jste si to poznačila a na férovku bych přiznal, že jste popisky zapomněla smazat. Myslím, že to komise pochopí, i když je to samozřejmě prvek, který do práce nepatří.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že kdyby tohle měl být jediný problém, tak byste práci měla obhájit. Soudě podle posudků – D a D – je ale v práci pravděpodobně více nedostatků. Zaměřte se proto zejména na ně.

Připravte si dobrou obhajobu, která Vám pomůže reagovat na zbývající kritické části posudků. Komisi totiž zejména zajímá, cíl, metodika, výsledky a jejich interpretace.

Přeji úspěšnou obhajobu.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *