Zlý posudok diplomovej práce

Představte si, že patříte mezi premianty v ročníku, publikujete své výsledky do odborných periodik, a přesto dostanete nedoporučující posudky na vaši diplomku. Ano, oba dva – tedy jak od vedoucího tak i od oponenta. Docela hrůza, co?!

A tak zatímco vaši spolužáci už se chystají ke státnicím, vy musíte na opravný okruh a svoji diplomku – v lepším případě – jen drobně upravit. V horším případě ji budete muset přepsat celou.

Přiznám se, že tyto příběhy se špatným koncem nemám rád. Bohužel se ke mně čas od času dostanou. A protože i tyto neúspěchy ke studiu na vysoké škole patří, podělím se s vámi o příběh Markovy sestry. Právě Marek mě požádal o radu.

Otázka mého čtenáře

Chcel by som sa Vás opýtať na možnosti obhajoby diplomovej práce mojej sestry, ktorá študuje na vysokej škole v Bratislave. Počas celej doby štúdia mala výborné výsledky, vydala niekoľko článkov, ale aj knižných publikácií.

Má záujem sa prihlásiť na ďalšie štúdium lenže nastal problém, ktorý neočakávala. Školiteľ a oponent diplomovej práce jej nedali priaznivý posudok k práci.

Je možné aj takúto situáciu nejak riešiť?

Pokiaľ viem posielala záverečnú prácu na Slovenskú akadémiu vied (SAV) nejakej pracovníčke v odbore, ktorá jej poslala vynikajúce hodnotenie k práci.

Je možné poslať nezávislý posudok práce od iných osôb ako je školiteľ a oponent práce. Za cenné rady Vám vopred ďakujem. Marek

Moje odpověď

Milý Marku,

děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil. Pokusím se Vám na otázky odpovědět.

Na úvod bych chtěl říct, že mě mrzí, že to Vaší sestře nevyšlo podle plánu. Chápu, že když měla výborné výsledky a během studia publikovala články a knihy, že s touto variantou v rodině asi nikdo nepočítal.

Bohužel, někdy se mohou stát věci, které nás zasáhnou nečekaně a které… ale pěkně popořádku.

Nedoporučující posudek vedoucího

Co mě nejvíce překvapilo, je nedoporučující posudek vedoucího práce. Předpokládám totiž, že pokud s ním Vaše sestra průběžně konzultovala své postupy, že by jí měl na nedostatky upozornit. Upozornit na nedostatky až v posudku je danajský dar.

Můj pohled  je takový, že už samotná spolupráce mezi Vaší sestrou a panem vedoucím pravděpodobně neprobíhala, jak měla.

Nepředpokládám totiž, že by taková studentka, jak Vaší sestru popisujete, nechala vše náhodě, že by s vedoucím nekonzultovala, nebo že by práci psala až úplně na poslední chvíli. Nejsem soudce, je to jen domněnka.

Nedoporučující posudek oponenta

Trochu jiný případ je nedoporučující posudek oponenta. Oponent totiž práci hodnotí jen jako předložený celek a v podstatě ho příliš nezajímá osobnost autora, osobnost vedoucího práce, ani to, jak práce vznikala.

Neměl by řešit subjektivní dojmy, ale naopak by měl práci hodnotit objektivně podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Přestože se dá o každém posudku říct, že je to jen názor, oponenta schvaluje vedoucí práce (resp. vedoucí katedry/ústavu). Jedná se tedy o odborníka, o jehož kvalitách nemá vedoucí pochyb.

Posudek pracovnice na Slovenské akademii věd

Při vší úctě k pracovnici na akademii věd, tak její posudek nelze využít jako náhradu za posudek zmíněného oponenta.

Protože nevím, o jakou osobou se jedná, jaké je její vzdělání (zda ve studovaném oboru Vaší sestry), mohu jen napsat, že je to jen názor někoho dalšího. A jako na takový nebude brán zřetel.

Stejný pohled by byl i na jakýkoliv jiný revizní posudek, který by zpracovala nějaká další třetí osoba. Je to možná nespravedlivé, ale nepředpokládám, že by na dané vysoké škole někdo přehodnotil původní hodnocení. Minimálně jsem se s tím nikdy nesetkal.

Co bych Vám doporučil?

Moc rád bych vytáhl nějaké eso z rukávu a řekl Vám nějaké převratné doporučení, které by zvrátilo současnou situaci. Bohužel nejsem kouzelník a zázraky neumím.

Jediné, co Vám mohu doporučit, jsou standardní kroky:

  • kontaktovat vedoucího práce, dohodnout si s ním konzultaci a práci přepsat podle jeho pokynů a zapracovat připomínky oponenta diplomové práce,
  • zvážit, jestli je reálné takové úpravy provést,
  • a pokud ne zvážit změnu tématu (a příp. i vedoucího práce).

Rád bych Vám ale také řekl, abyste případnou změnu řešili s velikým citem, aby si Vaše sestra neuškodila. Přece jen studium potřebuje úspěšně dokončit.

Moc Vám přeji, aby vše na druhý pokus dopadlo lépe, a aby Vaše sestra práci úspěšně obhájila!

Pavel Semerád

PS. Budete-li potřebovat poradit se psaním práce, nebo s její obhajobou bez obav se mi ozvěte.

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *