Jak citovat pasáž, kterou mi zpracoval statistik?

Otázka mojí čtenářka

Snažím se vyřešit problém, který vyvstal při psaní diplomové práce. Moje vedoucí mé dotazy raději úplně ignorovala a nedaří se mi odpověď nikde najít.

Jde o to, že jsem si nechala zpracovat data u statistika a tabulky, které jsem od něj dostala, uvádím v práci. Avšak nevím, zda a jak mám tyto tabulky citovat. Zda stačí uvést jako zdroj jméno a webovou stránku a nic víc, nebo jestli se to vůbec neuvádí?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila se svojí otázkou. Pokusím se Vám na ni odpovědět.

Jsem si však vědom, že s mojí odpovědí nebudete spokojena, ale napsat to musím. Tím, že za Vás část práce někdo jiný zpracoval a Vy to zpracování budete vydávat za vlastní, tak se dopouštíte podvodu.

Tím podvodem je to, že jste si nechala napsat práci na zakázku (ghostwiting).

Osobně nevím, jak bych citoval něco, co by mělo být Vaše práce, ale není. V takové případě byste, aby bylo vše v pořádku, měla onoho statistika uvést jako spoluautora Vaší závěrečné práce. A to je zcela jistě v rozporu s charakterem práce.

Nezapomínejte však na to, že v prohlášení podepisujete, že jste práci zpracovala samostatně s využitím citované literatury. Položme si tedy otázku, jestli zpracování části práce statistikem je, nebo není Vaše práce.

Podle mého názoru tomu tak není. Byl bych moc rád, kdybych se mýlil, ale tohle je můj názor.

Přeji Vám, ať Vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

2.3/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.