Je plagiát, když znovu odevzdá již obhájenou bakalářku?

Mám velikou radost, že můj blog nečtou jen studenti, ale také jejich rodinní příslušníci. A ta radost se násobí, když zjišťuji, že se snaží svým studujícím partnerům a dětem pomoci. Za to bych jim chtěl, možná i vaším jménem, poděkovat. 💙

Dnes to bude právě o jedné takové dobré duši. Paní Helena má studujícího manžela, kterému se snaží pomoci dostudovat. Před pár týdny byl už jen malýýý krůček od dokončení studia, ale bohužel se mu ho nepodařilo udělat. A proto mi napsala.

Otázka mé čtenářky

Manžel letos bohužel na podruhé neudělal státnice a po dlouhém ,,přemlouvání” se rozhodl nezahodit x let studia a nastoupí na studium znova od 1. ročníku. Bude žádat o uznání některých předmětů, ale můj dotaz se týká bakalářské práce.

Jak to s ní je? Měl ji napsanou a u státnic ji obhájil. Ale co teď, když začíná znovu? Může bakalářskou práci znovu použít a obhájit ji znova, nebo musí napsat novou? Protože v tomto případě na školu nenastoupí. Mockrát vám děkuji za čas a odpověď.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, rád Vám na otázku odpovím. Na úvod bych Vám chtěl ale poděkovat, že takto pomáháte manželovi dotáhnout studium do úspěšného konce.

Moje odpověď vás jistě potěší! Novou bakalářku totiž psát nemusí.

Ano, samozřejmě, pokud by již studium díky odevzdané práci úspěšně ukončil, potom by její opětovné odevzdání bylo považované za plagiát.

Pokud ale obhájená práce nevedla k úspěšnému ukončení studia, potom by ji mohl, podle mého názoru, odevzdat znovu. Někteří odvážnější kolegové, se kterými jsem konzultoval Vaši otázku, by se dokonce nebáli recyklovat i posudky.

Já se upřímně přikláním ale k názoru mého kolegy Tomáše Foltýnka z Mendelovy univerzity v Brně – odborník na akademickou etiku, který mi napsal:

Určitě je to potřeba zkonzultovat s vedoucím i oponentem a měla by to vědět i komise. Aby nikdo nemohl říct, že něco zakrývá. V tom případě nebude naplněna žádná z podmínek v definici plagiátorství.

Tak už žádné odkládání, žádné odmlouvání a Váš manžel se může pustit do studia. 🙂

Přeji mu hodně úspěchů a úspěšné zakončení.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *