Příprava na státnice: Jen pár dobrých rad

Důkladná příprava na státnice patří do slovníku každého studenta, kterého čeká vysokoškolská zkouška dospělosti. Stává se ale, že se nakonec plány a skutečnost liší a že se z „důkladnosti“ musí slevit.

Nakonec je to jen intenzivnější několikadenní učení. Něco jen tak prolistujete, do něčeho se začtete. A tak pořád dokola. Aby byla příprava o trochu efektivnější, mám pro vás pár dobrých rad.

Co byste rozhodně neměli podcenit je příprava obhajoby závěrečná práce, kterou oslníte komisi. Je to vaše mistrovské dílo, kterému jste věnovali mnoho času už během akademického roku.

Třeba už chápete, proč bylo důležité vybrat si dobré téma bakalářky a diplomky. Teď už je stačí jen prodat!

Připravte si dobrou obhajobu!

Vždycky mě překvapí, když student u státnic odpoví na kritiku, že s vedoucím práce (z různých důvodů) nespolupracoval a nekonzultoval. To pak končí většinou průšvihem – neobhájením práce (v lepším případě jen horší známkou z obhajoby).

Nechci vás strašit neúspěchem u státnic. Jen si myslím, že neobhájit závěrečnou práci je v mnoha případech úplně zbytečné. Vždyť budete mít mnohem více starostí se zvládnutím učiva u státnicových předmětů.

Takže si nachystejte dobrou obhajobu a vyvarujte se chybám. Tady je mých 6 kroků, jak na to.

Příprava na státnicové předměty (okruhy)

Státnicové předměty vytvářejí profil absolventa vysoké školy. Členové zkušební komise vás budou přezkušovat ze znalostí, které jste nabyli během studia. Osobně si myslím, že by vás měli zkoušet i z jejich praktického využití.

Když pak půjdete do praxe, bude se to po vás vyžadovat také. Asi nikdo nedokáže zodpovědět všechny otázky bez přípravy. Vypracované otázky vám pomohou už při samotné přípravě.

Sežeňte si vypracované otázky ke státnicím.

Nejjednodušší je si sehnat vypracované otázky ke státnicím. Někdy je můžete vypracovat se spolužáky. Tak to máme 30 otázek, 30 studentů, 1 otázka na každého. Někdy si můžete vypracované otázky už koupit.

Nevýhodou takového řešení je, že se jedná o cizí materiály. Jak můžete vědět, že jsou vypracovány pečlivě, nebo že tam něco důležitého nechybí? Pokud si kupujete otázky v oblasti, kde se často mění např. zákony – právo, daně, účetnictví, raději si pasáže projděte se zákonem ještě jednou. Budete překvapeni, jak se vše rychle mění.

Připravte si vlastní materiály.

To už si ale můžu rovnou vypracovat si otázky sám/a. Já vím, že to stojí hodně času. Ale už při samotné přípravě se učíte. Můžete si vzít vlastní poznámky z přednášek, vzít si skripta, anebo zajít do knihovny a půjčit si další materiály. Asi není nutné zatěžovat rodinný rozpočet nákupem knih, které po dokončení studia už nikdy neotevřete.

Mně osobně se nejlépe učí z vlastních podkladů a mám to podobně, když připravuji přednášku do některého z předmětů. Je tolik způsobů, jak říct nějakou myšlenku a převzetím cizích podkladů ničíte svoji kreativitu. Na co kreativitu, vždyť stačí jen titul… Ano, pokud se k tomu stavíte takhle, souhlasím. Vždy je potřeba dělat věci s maximálním efektem.

Nebojte se být výjimeční!

Můžu vám ale skoro garantovat, že když něco podáte jinak, originálně, prezentujete něco, co členové komise ještě neslyšeli, pak se jim vryjete do paměti na hodně dlouhou dobu. (Musí to být ale správně. 🙂

Nesmíte zapomínat, že podobných studentů jako jste vy, je každý rok hrozně moc. Když ale vytvoříte unikátní vystoupení (to neznamená, že byste měli mít klaunský nos a stát jako artista hlavou dolů), potom vás komise vnímá úplně jinak.

Najednou nejste jen student s číslem z UIS 1580454545757588 ale člověk, který svou práci umí. Kdo ví, třeba bude v komisi sedět váš budoucí zaměstnavatel nebo dostanete nabídku studovat doktorské studium. Obě varianty jsou možné, protože se staly dvěma mým bývalým spolužákům.

Přeji vám mnoho úspěchů u státnic.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.7/5 - (35 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *