Čeká vás opakování státnic? Tak je pojďme udělat!

Ještě jste se pořádně nevzpamatovali z konce léta (letní dovolené) a už netrpělivě vyhlížíte státnice. Vím, co si ti, kterých se to netýká, myslí. Klepou si na čelo a říkají: „Státnice jsou ale na konci letního semestru v květnu a červnu!“

A přece se dnes podíváme na státní závěrečnou zkoušku v zimním semestru. Nenechte se mást. Termíny v září a v lednu (únoru) jsou určeny nejen pro opakování státnic, ale mohou se jich zúčastnit i studenti, kteří si z nejrůznějších důvodů prodloužili studium.

Buď nestihli dopsat bakalářku (diplomku) nebo byli třeba na studijní stáži v zahraničí.

Reparát = opakování státnic

Vzpomínky na první neúspěch u SZZ

Možná si ještě vzpomenete na jeden z mých dřívějších článků (Neúspěch u státnic není tragédie ale nová výzva). Napsal jsem ho jako slova útěchy všem studentů, kteří neuspěli na první státnicovém termínu.

Já vím, byla to chabá náplast! Dokážu se vcítit do toho, co jste prožili – pocity smutku, naštvanosti a beznaděje. Když jste poprvé veřejně oznámili: „Nedala jsem státnice! / Neudělal jsem státnice“, začali se vás dokola všichni vyptávat: „To tě jako fakt vyhodili? Co teď budeš dělat?“

Bojujte s pochybnostmi!

No co byste asi tak dělali? Prostě tam půjdete znovu a uděláte to! Postavíte se před členy zkušební komise a dokážete jim, že to co se stalo před prázdninami, byla jen shoda nešťastných nehod.

Překonáte svůj strach z toho, co bude, když nedáte státnice na druhý pokus. Přece nezahodíte 3 nebo i více let a neskončíte bez boje!  Dnes jste totiž silnější než předtím. Zatímco ještě v červnu jste pořádně nevěděli, do čeho jdete, teď už víte, co můžete čekat.

Státnice na druhý pokus – příprava

Pokud jste na prvním termínu uspěli alespoň v dílčích částech, budete opakovat jen ty neúspěšné části. Situaci máte ulehčenou alespoň v tom. Dá se říct, že pokud vás čeká jen některý ze státnicových předmětů, dá se na to s maximálním úsilím připravit.

Pokud jste neuspěli u obhajoby závěrečné práce, je situace obtížnější v tom, že jste pravděpodobně museli práci vhodným způsobem upravit. Rozsah úprav se samozřejmě může lišit. Ale už je to za vámi.

Máte nejen novou práci a nové posudky, ale i skvěle připravenou prezentaci k obhajobě, kterou zaujmete komisi. Nachystané máte i odpovědi na otázky z posudků, tak snad vás nerozhodí ani otázky zkoušejících! Aby byla příprava kompletní, nepodceňte ani to, co si ve váš den  oblečete na sebe.

Zkuste to vnímat pozitivně!

Můj den? Pokud složíte úspěšně státní závěrečnou zkoušku, získáte vysokoškolský titul. Nemusíte tak čekat až na promoce. Jeho držitelem se stáváte v den vykonání státnic (a to i v náhradním termínu).

Proto byste tento den měli vyhlížet pozitivně jako začátek něčeho nového. Já vím, že to není tak jednoduché! Ale když půjdete před komisi naštvaní, bude to fungovat jako zrcadlo. Budou naštvaní i oni. Většina ze zkoušejících se při tom snaží vystupovat profesionálně.

Někteří se dokonce budou snažit z vás dostat odpovědi tak dlouho, až… až dojdou k pocitu, že vás mohou „nechat projít“.

Takže vám přeji, ať to tentokrát výjde a ať vykročíte k úspěchu (nejen u státnic).

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.7/5 - (18 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *