Jak vybrat MBA studium a proč u mě zvítězilo CEMI?

To, že začnu od října studovat MBA na CEMI, už víte. V minulém článku jsem se s vámi podělil o mých 8 důvodů, které mě k tomu vedly. Mé rozhodování ale nebylo tak přímočaré, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jak jsem přemýšlel o studiu MBA?

O studiu MBA jsem v nepravidelných intervalech přemýšlel několik let. Pročetl jsem o něm mnoho článků a diskuzí. Ale vždy, když už jsem byl studiu příznivě nakloněn, tak se v diskuzi objevil nějaký troll, který mé plány zašlapal do země.

A tak jsem studium zase odložil a odkládal bych je možná ještě dalších 10 let, nebýt toho, že jsem začal psát blog o studiu a o psaní diplomek, a to mě přivedlo i k profesnímu vzdělávání.  Díky tomu jsem se začal zase zajímat o MBA a rozhodl jsem se, že je půjdu studovat.

Jak vybrat MBA studium?

Při výběru MBA studia by měl každý dobře zvážit své finanční, pracovní, rodinné a časové možnosti. A s tím vám nikdo nepomůže! Jen vy sami totiž nejlépe víte, jak na tom jste. Přesto byste tyhle otázky neměli podcenit, jinak se vám to může vymstít.

Jaké jsou mé finanční možnosti?

První otázka, která mě napadla v souvislosti s MBA studiem, byla, jestli je možné je studovat zdarma? 🙂 Přestože vnímám celoživotní vzdělávání jako skvělou investici, věděl jsem, že si nemůžu dovolit platit statisícové školné.

Hledal jsem proto cenově příznivější nabídku. Důraz jsem současně kladl i na kvalitu. Nechtěl jsem studovat „jen tak“ někde, abych se pak musel stydět přiznat, že jsem absolventem konkrétní instituce.

Jaké jsou mé časové možnosti?

Kvůli pracovním a rodinným povinnostem nemohu odjet na několik měsíců do zahraničí. Proto jsem tuto možnost zavrhnul a začal jsem hledat na českém a slovenském trhu. Byl jsem překvapen z obrovské nabídky poskytovatelů MBA.

Podstatné pro mě však bylo zjištění, že se MBA nemusí studovat jen v rámci prezenčního a kombinovaného studia, ale je možné je studovat i online. Tuto formu jsem nakonec upřednostnil, abych se vyhnul komplikované náhradě absencí.

Abyste mi lépe rozuměli, já se nechci „ulívat“ z výuky. Sám nemám rád, když se mě studenti ptají, jestli jsou přednášky povinné? Jde mi o nově získané praktické znalosti, a proto nechci o nic přijít. Jde přece o investici do mého osobního rozvoje.

Podle čeho se rozhodnout, kde studovat MBA?

Téhle otázce jsem věnoval nejvíce času. Pokud jste si už sami hledali nějaké informace o MBA, dáte mi možná za pravdu, že je velmi obtížné vybrat si toho správného poskytovatele a ten správný obor. Trochu mi to připomínalo ruskou ruletu.

Výběr studia můžete nechat na vyhledávači

Nejtriviálnější a podle mě i nejhloupější variantou je, že necháte výběr studia na vašem oblíbeném vyhledávači. Ten vám weby ve výsledcích seřadí podle vlastních metrik a přihodí k tomu ještě PPC reklamu.

Na první stránce ve vyhledávání se vám tak může zobrazit reklama na nekvalitní instituci jenom proto, že za to hodně zaplatila. Jenomže, já si chci studium vybírat podle sebe. Nechci, aby za mě rozhodoval robot. 🙂

Můžete dát na samochválu na webu

Tak vám nezbyde nic jiného, než se nabídkou výsledků proklikat a hledat na vlastní pěst. Co však brzy zjistíte už po otevření 3. webu, že „jsou všichni nejlepší“, a tak vám ani tato tvrzení moc nepomohou.

Superlativy si může na web napsat každý, protože u MBA neexistuje jediná akreditační autorita, která by shromažďovala všechny poskytovatele na světě a která by jednotně hodnotila kvalitu studia. 🙁

Můžete věřit anonymním referencím?

Trochu vám mohou pomoci reference absolventů. Ale k čemu jsou anonymní reference typu Pavel S.? Proč tam není raději Pavel Semerád – akademický pracovník na Mendelově univerzitě v Brně?

Netvrdím, že byste z takové člověka měli padnout (s prominutím) na zadek. Alespoň však vidíte reálného absolventa vašeho oboru, kterého můžete kontaktovat a zeptat se ho na jeho názor. Weby s anonymními referencemi jsem proto ze svého seznamu zcela vyškrtl.

Můžete si vůbec vybrat podle lektorského týmu?

Většina poskytovatelů se na svých webových stránkách chlubí vynikajícím složením lektorského týmu. Tomuhle lákadlu mohu, ale nemusím věřit. Sám totiž nedokážu hodnotit někoho, o kom jsem zatím neslyšel. Není to jejich vinou, jen se pohybuji v jiném prostředí.

Lektoři jsou samozřejmě stěžejním bodem celého studia. Já je ale mohu hodnotit nejdříve až po první hodině. Do té doby vidím jen jména, tituly a  životopis. Takže ani toto hodnotící kritérium mi moc nepomohlo.

Má smysl vybírat jen podle ceny?

Tenhle parametr u mě nakonec nebyl nejdůležitější, protože cenová nabídka online studia je až na výjimky srovnatelná. Upřímně jsem se ale chtěl vyhnout těm podezřele levným nabídkám, protože jsem k nim nedůvěřivý.

Lákavé a časově omezené slevy na MBA studium

Slevy a zvýhodněné nabídky školného mě zaujaly. Zjistil jsem totiž, že čím později se přihlásíte ke studiu, tím vyšší cenu za ně nakonec zaplatíte. Ano, za to úplně stejné studium! Proto jsem se přihlásil už koncem června.

Proč jsem si vybral MBA studium právě na CEMI?

Nebudu vás dlouho napínat, stejně jsem odpověď uvedl už v titulku. V mém výběru zvítězil Institut CEMI. Ptáte se proč?

1. CEMI se specializuje na online studium MBA

Není to tedy jen pouhý produkt „navíc“ k hlavnímu předmětu podnikání.

2. Líbilo se mi hodnocení absolventů

I vy máte možnost zhlédnout více než 170 video recenzí, což je v České republice naprosto unikátní. Něco jiného je totiž napsat anonymní hodnocení a něco jiného je říct svůj názor veřejně na kameru. Abyste to mohli udělat, musíte tomu názoru opravdu věřit.

3. Navštívil jsem CEMI osobně

Ideální příležitost, jak poznat budoucí školu, je navštívit ji osobně. A to jsem udělal. Dokonce jsem navštívil 3 různé poskytovatele, abych měl možnost srovnání. Z Institutu CEMI jsem měl dobrý pocit a spokojen jsem byl i s odpověďmi na mé otázky.

Jasně, můžete si říct, že když mi budete chtít něco prodat, tak se budete také „snažit“. Tak to vyzkoušejte sami a uvidíte. Třeba mi dáte za pravdu. 😉

4. Mohu si vybrat 2 volitelné předměty

Pro své studium jsem si vybral Executive MBA, na němž se mi mj. líbí, že si mohu vybrat dva z deseti předmětů dle vlastních preferencí. Tato specializace je skvělá příležitost prohloubit si znalosti v oblastech, které vás zajímají a které potřebujete ve své profesi.

5. Myslím i na čtenáře svého blogu

Píšou mi čtenáři, kteří chtějí studovat i po padesátce, a ptají se mě na otázky kolem studia. Každý student je samozřejmě jiný a má jiné potřeby, ale profesní vzdělávání může být vhodnou možností, jak se seberealizovat a zlepšit svoji pozici ve firmě a na trhu práce.

Zdroj: Institut CEMI

Jenomže abych někomu mohl opravdu poradit, měl bych s tím mít zkušenost. Je něco jiného, když vám radí někdo, kdo má jen teoretické znalosti, nebo někdo, kdo vám na rovinu řekne, že to funguje tak a tak. A přesně tohle mám v plánu udělat. 🙂

6. CEMI si získalo mé sympatie i jinak

I když bych určitě našel další důvody, uvedu tento jako poslední, protože si díky němu získalo CEMI mé sympatie. Už několikrát totiž nabídlo až 100% stipendium studentům MBA se zdravotním postižením, aby mohli pomáhat dalším lidem. To je něco, co jsem jinde nenašel.

Tak proto! 🙂

Jsem si vědom, že s mými postupy a důvody nemusíte souhlasit. Přesto, ať už se budete rozhodovat jakkoliv, doporučuji vám, abyste se nenechali nalákat na zajíce v pytli. Budoucí školu si dobře prověřte. Nebojte se ptát. Zajímejte se o vše, co je pro vás důležité.

Jde o vás a o vaše peníze!

Já o svém studiu na CEMI napíšu i další články. S odstupem času pak můžeme společně zhodnotit, jestli byl můj výběr správný a co mi studium opravdu dalo.

Přeji vám dobrou volbu a hodně úspěchů při studiu.

Pavel Semerád

5/5 - (15 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *