Co byste měli vědět o doktorském studiu?

Pokud přemýšlíte o doktorském studiu, mohlo by se vám hodit pár informací, které byste měli vědět ještě před podáním přihlášky. 🙂

Já jsem absolvoval doktorské studium na Mendelově univerzitě v Brně v roce 2014, a i když je to už 5 let, nikdy jsem svého rozhodnutí nelitoval. Chápu ale ty z vás, kteří je zavrhujete se slovy, že to pro vás není.

Pro koho doktorské studium určitě není?

1. Pro studenty, kteří se chtějí jen tak „zašít“, než najdou nějaké zaměstnání a o studium nemají vůbec zájem.

2. Pro studenty, kteří vůbec nevědí, o čem by měli psát disertační práci. Tenhle problém můžete vyřešit se svým školitelem.

3. Pro studenty, které nebaví vůbec nic – ani psaní, ani věda a ani škola.

A teď obecně o doktorském studiu

Co to vlastně je?

Doktorské studium je nejvyšší vzdělání, kterého můžete dosáhnout na univerzitách. Po jeho úspěšném absolvování získáte titul Ph.D. (dříve se udělovaly tituly Dr. a CSc.).

Standardní doba studia jsou 3 nebo 4 roky, záleží na vámi zvoleném studijním programu. Studovat můžete v prezenční nebo v kombinované formě.

Prezenční forma

Prezenční forma znamená, že se aktivně podílíte na činnosti vaší katedry nebo ústavu – podílíte se na výuce a vedete závěrečné práce obvykle bakalářským studentům.

Dále se samozřejmě věnujete své vědecké činnosti – pracujete na disertační práci, publikujete výsledky vašeho výzkumu v podobě např. článků nebo konferenčních příspěvků. A za svou činnost získáváte stipendium.

Kolik je doktorské stipendium?

Když jsem je studoval já, měl jsem stipendium 5000 Kč. Od té doby došlo k několikanásobnému navýšení, stále ale nedosahuje ani zdaleka průměrné mzdy.

Práce při studiu

Je naprosto normální, že jsou doktorandi ještě někde zaměstnání – buď na univerzitě, nebo u nějaké externí firmy. Pokud budete studovat prezenční studium, počítejte s tím, že budete muset strávit alespoň jeden den v týdnu na univerzitě.

Kombinovaná forma

Věnujete se výhradně na svůj výzkum, píšete disertačku, vědecké články, apod., ale žádné stipendium nedostáváte. Je tedy logické, že studujete při práci nebo podnikáte. Vše se dá zvládnout, univerzity vám budou vytvářet podmínky k úspěšnému dokončení studia.

Co potřebujete k tomu, abyste mohli začít studovat?

1. Měli byste mít své téma. Měli byste vědět, jakou vědní oblast chcete zkoumat. Na to se vás budou ptát i u přijímacích zkoušek. Měli byste mít i nějakou motivaci – proč to chcete řešit – aby se vám snáze překonaly všechny krize, které určitě přijdou.

2. Potřebujete pro své téma školitele. Školitel je vedoucí pro doktorandy, působí na univerzitě, má titul docent nebo profesor a je tak trochu zodpovědný za průběh vašeho studia. Pomáhá vám s vědeckou činností, kontroluje plnění vašeho individuálního studijního plánu a pomáhá vám překonávat krize a překážky během studia.

3. Důležitá je i podpora ze strany rodiny, přátel a zaměstnavatele. Pracovní podmínky si dohodněte raději s předstihem. Je totiž nepříjemné, když vás zaměstnavatel nechce pouštět na pravidelnou výuku, kterou máte v rozvrhu.

Chtěli byste si doktorské studium vyzkoušet „na nečisto“?

Kontaktujte vedoucího vaší diplomové práce a zeptejte se ho na možnosti zapojení do interních nebo externích grantů. Budete mít příležitost spolu s akademiky si vyzkoušet vědeckou činnost, publikování článku a také prezentování výsledků. Jak na to?

Nebo kontaktujte nějakou firmu a domluvte se s ní na spolupráci. Mnoho firem totiž nabízí studentům spolupráci při psaní diplomky. Jak navázat spolupráci?

Tolik obecně ke studiu. Máte-li jakékoliv otázky, nebojte se mi napsat. Rád vám je zodpovím.

Pavel Semerád

4/5 - (6 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *