Jak proběhlo mé úvodní soustředění MBA studia na CEMI?

Sobota 19. října 2019 se navždy zapíše do mé paměti jako den, kdy jsem začal studovat MBA na CEMI. Zúčastnil jsem se totiž úvodního soustředění, na kterém jsem se v Erbia Congress Centru v Praze setkal osobně nejen s lektory, ale také s mými novými spolužáky.

Určitě pochopíte, že jsem si tuto událost nemohl nechat ujít! 🙂

Zdroj: Institut CEMI

Tak už jsem zase v prváku!

A je to po sedmé od maturity, co začínám se studiem! A stejně jako mnohokrát před tím, také nyní jsem prožíval takové to vnitřní pnutí plné otázek, jestli to opravdu všechno zvládnu, jestli si neudělám ostudu a jestli jsem udělal dobře, že jsem si tu přihlášku podal.

Bez ohledu na to, co mám už za sebou, nebo možná právě proto, více než kdy předtím pociťuji obrovský závazek a také zodpovědnost za svoje studium. Vždyť už všichni vědí, že studuji MBA a případný neúspěch by se brzy roznesl.

Právě kvůli tomuhle veřejnému závazku to nesmím vzdát při první krizi. Tento bič je tak i skvělou motivací. Jsem však realista a počítám s tím, že mi studium vezme hodně času a že bude hodně náročné je skloubit s mými ostatními pracovními a rodinnými aktivitami.

Přes to všechno do toho jdu! Protože MBA studium vnímám jako investici do svého osobního rozvoje. I proto k němu chci přistupovat co nejlépe, abych se toho co nejvíc dozvěděl a mohl toho využít.

Před odjezdem na úvodní soustředění na CEMI

Kdybych k tomu takhle nepřistupoval a šlo mi jen o získání nějakého titulu, potom bych studovat asi nešel. Proč taky, když už jeden titul za jménem mám. No a s takovým vnitřním nastavením jsem v 5:34 vyrazil vlakem do Prahy. 🙂

Úvodní soustředění MBA studia na CEMI

Celé soustředění probíhalo podle předem stanoveného harmonogramu. Na každou z přednášek bylo vyhrazeno 75 minut, z čehož jsem měl trochu strach, protože jsem nevěděl, co všechno nám lektoři stačí říct. Z vlastní zkušenosti vím, jak rychle mi ubíhá moje výuka.

Úvodní soustředění MBA studia na CEMI

Zahájení úvodního soustředění

Jako první nás přivítal ředitel institutu Štěpán Mika a popřál nám, abychom vše úspěšně zvládli. Po něm slovo převzala vedoucí studijního oddělení Eva Mečířová, která nás provedla organizačními pokyny a podmínkami studia. A pak už to začalo!

Diplomový seminář

Asi jediný předmět, ve kterém jsem si alespoň trochu jistý, je Diplomový seminář. Vždyť sám vedu na Mendelově univerzitě diplomové práce a svým čtenářům radím, jak napsat lepší diplomku.

Přesto jsem pozorně poslouchal, protože každá škola má svá vlastní pravidla, která je potřeba dodržet, aby vše proběhlo hladce. Samostatnou kapitolou jsou pak termíny, jejichž prošvihnutí může vše zbytečně zkomplikovat.

Chvíli jsem přemýšlel o tom, že si najdu vlastního vedoucího, ale nakonec si určitě zvolím některého z našich lektorů, přestože je to zpoplatněno. MBA práce jsou totiž přece jen něco jiného než běžné diplomky a je dobré mít jako vedoucího někoho, kdo s jejich zpracováním má zkušenosti.

Profilové předměty

Následovaly profilové předměty oboru Executive MBA – Moderní management a leadership, Management osobního rozvoje, Management projektů, změn a inovací a Strategický management.

Jak jsem již psal, na přednášky nebylo mnoho času. Za necelou hodinu a čtvrt se nám přednášející stačili představit, sdělit nám podmínky pro ukončení předmětu a projít základní strukturu předmětu. Více se toho snad ani stihnout nedalo.

Takže zbývající část bude už na nás. V informačním systému iTUTOR máme vložené všechny potřebné materiály. Z každého předmětu musíme napsat seminární práci o minimálním rozsahu 8 normostran, a abychom prošli, musíme dosáhnout hodnocení alespoň 50 %.

Požadavky jednotlivých vyučujících se sice mírně lišily, ale bylo zřejmé, že nás budou tlačit hlavně do praktického využití poznatků. To je dobře, protože kvůli tomu jsme šli i studovat, a jednotlivé seminární práce se mohou stát základem pro naše závěrečné práce.

Od soboty přemýšlím, jaké oblasti se budu věnovat. No ještě uvidím, ale určitě se s vámi brzy podělím i o tuto část mého studia.

Samostatná kapitola – spolužáci 🙂

Na soustředění se nás sešlo více než 40. Mrzí mě, že jsme neměli více čas na to se blíže seznámit. Přátelské vztahy mezi studenty, jak určitě víte, jsou velmi cenné, neboť mohou pokračovat i po dokončení studia. Třeba to ale vyjde příště!

Potěšilo mě, že i na CEMI pronikly moderní trendy komunikace mezi studenty, a tak už máme vytvořenou studijní skupinu na Facebooku. Inu dnes je to považováno za standard, takže Facebooková skupina prostě musí být! 😉

Tak to je pro dnešek všechno. O tom, jak studuji, vám povím zase příště.

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *