Zanechal štúdium na Slovensku, bude platiť v Česku?

Otázka mého čtenáře

Študoval som na Slovensku 1 rok v bakalárskom stupni na 1. vysokej škole. Tam som zanechal štúdium a išiel som na 2. vysokú školu, kde som v 3. ročníku.

3. rok štúdia som už platil, ale nemám štátnice a obhajobu bakalárskej práce a chcem tam zanechať štúdium.

Chcem ísť znovu študovať do Českej republiky od začiatku bakalárske štúdium. Budem mať spoplatnené všetky 3 roky bakalárskeho štúdia v Česku, keď som už študoval na Slovensku bakalársky stupeň?

Moje odpověď

Děkuji Vám za otázku, rád Vám na ni odpovím.

Je pravdou, že pokud v České republice překročíte standardní dobu studia o více než 1 rok, budete platit. Více se této problematice věnuji v článku Budu platit za studium na VŠ, když mám víc než 26 let? Najdete tam i konkrétní příklady.

Tato problematika se ale týká jen studentů, kteří studují v bakalářských a magisterských na českých veřejných vysokých školách. Přesné podmínky najdete v § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách.

Neúspěšná vysokoškolská studia v zahraničí se do limitu v ČR nezapočítávají

Z toho vyplývá, že se neúspěšná studia na Slovensku nezapočítávají do limitů v České republice. České vysoké školy nemají v podstatě možnost, jak zjistit předchozí matriku studia.

Řešil jsem to i v článku Třikrát nedokončil studium. Bude už platit školné? Týkal se studenta, který třikrát nedokončil studium – dvakrát na Slovensku v Bratislavě a jednou v České republice. Do limitu v České republice se také započítávalo jen české studium.

Do limitu se v ČR započítávají jen česká studia

Zpět k Vaší otázce. Vaše české studium zahájíte s čistým štítem, a pokud budete studovat akreditovaný studijní program v českém jazyce, budete mít studium zdarma.

Abych byl přesný – zdarma budete mít standardní dobu studia navýšenou nejvýše o 1 rok.

Přeji Vám úspěšné studium.

Pavel Semerád

PS. Řešíte-li jiný problém se studiem na vysoké škole? Napište mi a podíváme se na něj společně.

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.