Zanechal štúdium na Slovensku, bude platiť v Česku?

Otázka mého čtenáře

Študoval som na Slovensku 1 rok v bakalárskom stupni na 1. vysokej škole. Tam som zanechal štúdium a išiel som na 2. vysokú školu, kde som v 3. ročníku.

3. rok štúdia som už platil, ale nemám štátnice a obhajobu bakalárskej práce a chcem tam zanechať štúdium.

Chcem ísť znovu študovať do Českej republiky od začiatku bakalárske štúdium. Budem mať spoplatnené všetky 3 roky bakalárskeho štúdia v Česku, keď som už študoval na Slovensku bakalársky stupeň?

Moje odpověď

Děkuji Vám za otázku, rád Vám na ni odpovím.

Je pravdou, že pokud v České republice překročíte standardní dobu studia o více než 1 rok, budete platit. Více se této problematice věnuji v článku Budu platit za studium na VŠ, když mám víc než 26 let? Najdete tam i konkrétní příklady.

Tato problematika se ale týká jen studentů, kteří studují v bakalářských a magisterských na českých veřejných vysokých školách. Přesné podmínky najdete v § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách.

Neúspěšná vysokoškolská studia v zahraničí se do limitu v ČR nezapočítávají

Z toho vyplývá, že se neúspěšná studia na Slovensku nezapočítávají do limitů v České republice. České vysoké školy nemají v podstatě možnost, jak zjistit předchozí matriku studia.

Řešil jsem to i v článku Třikrát nedokončil studium. Bude už platit školné? Týkal se studenta, který třikrát nedokončil studium – dvakrát na Slovensku v Bratislavě a jednou v České republice. Do limitu v České republice se také započítávalo jen české studium.

Do limitu se v ČR započítávají jen česká studia

Zpět k Vaší otázce. Vaše české studium zahájíte s čistým štítem, a pokud budete studovat akreditovaný studijní program v českém jazyce, budete mít studium zdarma.

Abych byl přesný – zdarma budete mít standardní dobu studia navýšenou nejvýše o 1 rok.

Přeji Vám úspěšné studium.

Pavel Semerád

PS. Řešíte-li jiný problém se studiem na vysoké škole? Napište mi a podíváme se na něj společně.

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a v roce 2011 jsem se stal vysokoškolským učitelem. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *