Jak napsat abstrakt bakalářky dřív, než ji začnete psát?

Otázka mé čtenářky

Chtěla bych Vás poprosit o radu. Blíží se konkurz na téma bakalářské práce a máme si připravit abstrakt. Ale jak ho mám napsat, když jsem bakalářku ještě nezačala vůbec řešit, protože ještě nemám přiřazené žádné téma?

Moje odpověď

Finální abstrakt každé závěrečné práce (bakalářky, diplomky, ale i vědeckého článku) se samozřejmě píše až po jejím dopsání. Občas je potřeba ho však zpracovat dříve.

Na příklad, když se přihlašujete na nějakou vědeckou konferenci, kde chcete prezentovat své výsledky. Organizátoři pak mohou posoudit, jestli Váš příspěvek bude vhodný pro zařazení do konkrétní konferenční sekce.

To je pravděpodobně důvod, proč ho po Vás vyžadují i na Vaší vysoké škole. Já osobně bych sice preferoval spíše zpracování záměru, ale ve své podstatě je to velmi podobné.

Musím přiznat, že se i mně tyto abstrakty bez článku píšou těžko, protože nemám žádnou křišťálovou kouli, abych věděl, jaké mi vyjdou výsledky. Nemám problém stanovit cíl a na základě zkušeností nějak odhadnout metodiku, ale výsledky a výstupy bohužel ne.

Je tedy logické, že ten abstrakt mohu kdykoliv upravit, aby odpovídal skutečnosti. Stejnou možnost budete mít určitě i Vy.

Doporučuji Vám proto popřemýšlet hlavně o cíli, metodice a navrhněte, co by mohlo být výsledkem. Výstupem by mohlo být formulování nějakého doporučení, nebo vylepšení nějakého současného řešení (materiálu, léku, technologického postupu, apod.).

Více bych se tím ale netrápil. Spíše bych věnoval čas studiu literatury a hledání zdrojů a dat, které ve své práci budete zpracovávat. Tohle je myslím mnohem důležitější než tvorba abstraktu „na zkoušku“. 😉

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.