Mohu po bakaláři změnit obor na magisterském studiu?

Otázka mé čtenářky

Hlásím se na vysokou školu na obory Psychologie a Sociální práce. Mojí prioritou je Psychologie, ale je mizivá šance se na ni dostat. Proto se hlásím i na Sociální práci.

Pokud absolvuji bakalářské studium v oboru Sociální práci, lze pak pokračovat na magisterském studiu na Psychologii? Jak je to s přecházením mezi obory?

Moje odpověď

Teoreticky je změna oboru na magisterském studiu možná, pokud jsou si obory „tematicky“ podobné a pokud mají společný teoretický základ (a předměty).

Prakticky to však může být problém a záleží na podmínkách pro přijetí.

V lepším případě – je-li nutné „jen“ úspěšně složit přijímací zkoušku – stačí, když se sama doučíte látku bakalářského oboru a své znalosti prokážete u přijímaček.

Na některých oborech je však přímo specifikováno, z jakého bakalářského studia je možné se hlásit na navazující magisterský obor.

V obou případech se doučení znalostí nevyhnete, protože na nich bude stavět na navazujícím studiu. Zvažte však, jestli je to ve Vašich silách. Nechci Vás vůbec podceňovat, ale počítejte s tím, že to bude hodně náročné.

Velmi se omlouvám, ale nedokážu zhodnotit příbuznost obou konkrétních oborů. V těchto otázkách Vám doporučuji obrátit se přímo na studijní oddělení fakulty anebo na garanta oboru Psychologie.

Zcela jistě Vám odpoví na všechny Vaše otázky. A navíc získáte ověřené odpovědi.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

1 komentář

  1. Už mi přišla odpověď z UPOL. Po bakalářské Sociální práci magisterskou Psychologii studovat nejde. Je to škoda, ty obory mají společný základ. Tak snad mi vyjde rovnou ta Psychologie. A děkuji moc za odpověď. Věra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *