Mohu po bakaláři změnit obor na magisterském studiu?

Otázka mé čtenářky

Hlásím se na vysokou školu na obory Psychologie a Sociální práce. Mojí prioritou je Psychologie, ale je mizivá šance se na ni dostat. Proto se hlásím i na Sociální práci.

Pokud absolvuji bakalářské studium v oboru Sociální práci, lze pak pokračovat na magisterském studiu na Psychologii? Jak je to s přecházením mezi obory?

Moje odpověď

Teoreticky je změna oboru na magisterském studiu možná, pokud jsou si obory „tematicky“ podobné a pokud mají společný teoretický základ (a předměty).

Prakticky to však může být problém a záleží na podmínkách pro přijetí.

V lepším případě – je-li nutné „jen“ úspěšně složit přijímací zkoušku – stačí, když se sama doučíte látku bakalářského oboru a své znalosti prokážete u přijímaček.

Na některých oborech je však přímo specifikováno, z jakého bakalářského studia je možné se hlásit na navazující magisterský obor.

V obou případech se doučení znalostí nevyhnete, protože na nich bude stavět na navazujícím studiu. Zvažte však, jestli je to ve Vašich silách. Nechci Vás vůbec podceňovat, ale počítejte s tím, že to bude hodně náročné.

Velmi se omlouvám, ale nedokážu zhodnotit příbuznost obou konkrétních oborů. V těchto otázkách Vám doporučuji obrátit se přímo na studijní oddělení fakulty anebo na garanta oboru Psychologie.

Zcela jistě Vám odpoví na všechny Vaše otázky. A navíc získáte ověřené odpovědi.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

1 komentář

  1. Už mi přišla odpověď z UPOL. Po bakalářské Sociální práci magisterskou Psychologii studovat nejde. Je to škoda, ty obory mají společný základ. Tak snad mi vyjde rovnou ta Psychologie. A děkuji moc za odpověď. Věra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *