Nejsou mé konzultace v rozporu s akademickou etikou?

Před pár dny jsem dostal otázku od jedné mé čtenářky, která sice měla zájem o konzultaci diplomové práce, ale trápily ji pochybnosti o férovosti takového jednání.

Ráda bych si ještě ujasnila jednu věc, přiznám se, že jsem trochu nervózní z využití těchto služeb. Je toto pořád s etickým kodexem vysokých škol?

Vím, že pracujete na akademické půdě a rozhodně se Vás tímto nechci dotknout, ale k těmto akademickým zásadám mám velký respekt a na internetu už je víc než dost různých stránek, kde za Vás práci napíšou sami.

To samozřejmě vím, že vy neděláte, ale konkrétně by mě zajímaly, jestli se konzultaci berou v souladu s etickým kodexem i přesto, že je to vlastně placená služba a ne “názor od známého”. Prosím neberte to nijak špatně, jen mám opravdu z tohoto respekt a nerada bych sama sebe viděla stát před akademickou komisí.

Moje odpověď by se tentokrát dala shrnout do jednoho odstavce: „Za sebe Vám mohu říct, že vždy postupuji v rámci akademické etiky. Nebudu Vás tedy navádět k žádným podvodům a nebudu za Vás ani psát Vaši práci. V rámci naší spolupráce budu v pozici mentora.

Pak jsem se ale rozhodnul dokázat toto mé tvrzení na konkrétních příkladech. Tak tady jsou.

Obsah mého blogu, videí a podcastu

Od června 2017, kdy jsem začal psát blog, pomáhám studentům překonávat překážky během studia. Po celou dobu jsem to dělal a také budu dělat zdarma.

To byl také můj hlavní závazek, který jsem si jako učitel dal. Nechtěl jsem, aby mé články byly jen pro někoho v nějaké placené sekci.

Funguje to tak, že mi studenti napíšou svoje otázky a já na ně ve svém volném čase odpovídám formou blogového příspěvku.

Jsou ale samozřejmě témata, o kterých nepíšu – nenavádím studenty k podvodnému jednání u zkoušek ani při psaní závěrečných prací, protože ctím profesní etiku učitele a mám úctu ke všem svým kolegům.

Tyto konzultace nejsou v rozporu s akademickou etikou. Dokonce je díky tomu můj blog doporučovanou literaturou pro psaní závěrečných prací na Českém učení technickém v Praze (ČVUT).

Placené studijní poradenství (mentoring)

Od září 2020 jsem začal nabízet také placené studijní poradenství. Důvodem bylo, že mi chodí i velmi specifické dotazy, které obsahují citlivé informace o studentech. Protože si vaší důvěry vážím a nechci vás zklamat, takové články nezveřejňuji.

Takové moje odpovědi jsou už ale opravdu na úkor mého volného času, který věnuji jen vám. Nemohu vám tak garantovat, kdy ode mě dostanete odpověď. Tak to bohužel je.

Když ale využijete placeného studijního poradenství, mohu vám garantovat, že článek s vámi poskytnutými informacemi nezveřejním a že vám v dohodnutém čase odpovím.

Současně mi to umožní, abych se na konzultaci mohl věnovat jen vám a vaším individuálním potřebám. Samozřejmě se vám v rámci možností budu snažit poradit, jak nejlépe budu moci. Úplné zázraky ale dělat neumím, i když bych moc rád.

Tyto konzultace nejsou v rozporu s akademickou etikou, protože budu vždy postupovat v rámci akademické etiky a platných zákonů. To samé očekávám i od vás.

Placené konzultace diplomové práce (mentoring)

Studentům také nabízím placené konzultace diplomových prací. Nevykládejte si to ale, prosím, tak, že bych za vás nějakou práci vypracoval. Práce ani podklady na zakázku nepíšu a psát nebudu.

Po celou dobu konzultace vystupuji jen v pozici mentora. Berte, prosím, na vědomí, že se nejedná o plnohodnotnou náhradu konzultace s vaší(m) vedoucí(m). Velmi pravděpodobně totiž nejsem odborníkem na vaše téma.

Můžete se však spolehnout, že vám předám maximum svých znalostí a zkušeností. Moje doporučení vám napíšu přímo do vámi poslaného souboru formou komentářů a zejména tyto komentáře jsou i předmětem naší online konzultace.

Tyto konzultace také nejsou v rozporu s akademickou etikou. Nedávalo by přece smysl, abych vás na jednu stranu od podvodů odrazoval a stejnou službu bych nabízel.

Oboustranný závazek

Po celou dobu psaní blogu si buduji i svoje jméno, které si nechci pokazit nějakým jednorázovým „kšeftem“. Nechci poškodit ani vaše jméno a vystavit vás nějakému disciplinárnímu řízení, nebo trestnímu stíhání.

Pokud tedy chcete využít mých konzultací, berte tento text za oboustranně závazný.

Děkuji a těším se na spolupráci.

Pavel Semerád

4.2/5 - (10 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 3

 1. Dobrý den, já jsem myslel, že na VŠ studenti zpracovávají své diplomky pod vedením svého vedoucího diplomové práce. Z podstaty Vašeho podnikání vyznívá, že tomu tak není všude, že na některých školách institut vedoucího diplomové práce není zaveden, že studenti tam dostanou zadání diplomky a ať se starají jak umí, ať hledají na internetu, kdo jim se zpracováním jejich diplomky poradí. Je neuvěřitelné, že takovéto VŠ dostaly akreditaci!

  1. Dobrý den,
   máte pravdu, že studenti na vysokých školách zpracovávají své závěrečné práce pod dohledem svého vedoucího.
   Je tomu tak vždy a všude. Rozsah spolupráce ale záleží na jejich dohodě.
   Stejně tak se na některých vysokých školách přidělují studentům i konzultanti, na které se mohou obracet ve specifických případech.
   No a já jsem v podstatě také takovým konzultantem. Nikdy ale nevystupuji jako náhrada za vedoucího práce. Na to bych si po odborné stránce netroufnul.
   PS

  2. Mnoho studentů se ostýchá svého vedoucího zeptat. Důvod neznám, jestli ho „nechtějí obtěžovat“ nebo „se nechtějí ztrapnit“ nebo co, ale je to běžná věc. U externího placeného konzultanta to problém nebývá, jsme zvyklí platit cizím lidem za to, co si neumíme udělat sami, takže ten psychický blok necítíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *