Jak citovat inspiraci při tvorbě záznamového archu?

Otázka mé čtenářky

Mám dotaz k mé diplomové práci a uvítala bych Vaši radu.

Ve výzkumu jsem se inspirovala podobou záznamového archu v jiné diplomové práci. Není stejný, ale založen na podobném principu. Teď si však nevím rady, jakým způsobem zmínit tento zdroj, abych neuškodila autorovi druhé práce.

Mohu přímo v textu zmínit, že byla tvorba záznamového archu inspirována danou prací a zmínit ji v použitých zdrojích, nebo je jiný postup?

Moje odpověď

Neznám bližší podrobnosti, proto odpovím jen v obecné rovině.

Pokud jste se nechala inspirovat postupy jiného autora, považuji za slušnost tuto skutečnost uvést ve vaší práci. Pravděpodobně bych to zmínil v metodice na místě, kde popisujete svůj záznamový arch a jeho tvorbu.

Nemusíte se bát. Tuto skutečnost byste totiž uváděla i v případě, kdyby pro váš obor existoval nějaký standardizovaný dotazník (tady pozor jen na jednu důležitou věc – obsah u standardizovaného dotazníku se nesmí změnit!).

Pokud by některé otázky a postupy byly shodné s autorem, od kterého jste se nechala inspirovat, je nutné takový zdroj uvést samozřejmě i do seznamu použité literatury.

Kdybyste to neudělala, neuškodila byste dřívějšímu autorovi ale sobě, neboť by vaše práce mohla být označena za plagiát. Velmi však záleží na konkrétní pasáži a na tom, co a jakým způsobem a v jakém rozsahu přebíráte.

Autorský zákon

Pro úplnost doplňuji citaci z autorského zákona § 2 odst. 6:

Dílem podle tohoto zákona není zejména námět díla sám o sobě, denní zpráva nebo jiný údaj sám o sobě, myšlenka, postup, princip, metoda, objev, vědecká teorie, matematický a obdobný vzorec, statistický graf a podobný předmět sám o sobě.

Pokud potřebujete poradit se psaním závěrečné práce, objednejte si moji písemnou nebo online konzultaci, nebo se přihlaste na moje školení Jak na diplomku.

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *