Jak citovat inspiraci při tvorbě záznamového archu?

Otázka mé čtenářky

Mám dotaz k mé diplomové práci a uvítala bych Vaši radu.

Ve výzkumu jsem se inspirovala podobou záznamového archu v jiné diplomové práci. Není stejný, ale založen na podobném principu. Teď si však nevím rady, jakým způsobem zmínit tento zdroj, abych neuškodila autorovi druhé práce.

Mohu přímo v textu zmínit, že byla tvorba záznamového archu inspirována danou prací a zmínit ji v použitých zdrojích, nebo je jiný postup?

Moje odpověď

Neznám bližší podrobnosti, proto odpovím jen v obecné rovině.

Pokud jste se nechala inspirovat postupy jiného autora, považuji za slušnost tuto skutečnost uvést ve vaší práci. Pravděpodobně bych to zmínil v metodice na místě, kde popisujete svůj záznamový arch a jeho tvorbu.

Nemusíte se bát. Tuto skutečnost byste totiž uváděla i v případě, kdyby pro váš obor existoval nějaký standardizovaný dotazník (tady pozor jen na jednu důležitou věc – obsah u standardizovaného dotazníku se nesmí změnit!).

Pokud by některé otázky a postupy byly shodné s autorem, od kterého jste se nechala inspirovat, je nutné takový zdroj uvést samozřejmě i do seznamu použité literatury.

Kdybyste to neudělala, neuškodila byste dřívějšímu autorovi ale sobě, neboť by vaše práce mohla být označena za plagiát. Velmi však záleží na konkrétní pasáži a na tom, co a jakým způsobem a v jakém rozsahu přebíráte.

Autorský zákon

Pro úplnost doplňuji citaci z autorského zákona § 2 odst. 6:

Dílem podle tohoto zákona není zejména námět díla sám o sobě, denní zpráva nebo jiný údaj sám o sobě, myšlenka, postup, princip, metoda, objev, vědecká teorie, matematický a obdobný vzorec, statistický graf a podobný předmět sám o sobě.

Pokud potřebujete poradit se psaním závěrečné práce, objednejte si moji písemnou nebo online konzultaci, nebo se přihlaste na moje školení Jak na diplomku.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *