Jak citovat v bakalářce více zdrojů v jednom odstavci?

Otázka mého čtenáře

Při psaní bakalářské práce bych rád při psaní jednoho odstavce použil výtah z více než jednoho zdroje s tím, že bych text psal vlastními slovy. Jak se v tomto případě uvádí zdroj informací?

Moje odpověď

Záleží na tom, jaký je názor různých autorů ke zkoumanému jevu – zda se shodují, na sebe navazují, nebo se zcela rozcházejí anebo se jedná o názorový kompilát různých děl.

Autoři se shodují

V prvním případě, kde se autoři shodují, by teoreticky mělo stačit uvést seznam autorů, ze kterých jste vycházel na konec odstavce.

Fiktivní příklad: Z dlouhodobého hlediska se procentuální výše daňových úniků nemění. Tento vývoj v čase potvrzují i výsledky autorů Pavel (2010), Semerád (2018) a Semerád a Pavel (2021), kteří odhadují výši daňových úniků v rozpětí 10 – 15 %.

Autoři se názorově rozcházejí (nebo jeden na druhého navazuje)

V těchto případech bych byl opatrnější a za každou větu bych uvedl zdroj (konkrétního autora). Vyvarujete se tak případu, že nesprávně interpretujete něčí názor, někomu přiřadíte cizí výrok apod.

Fiktivní příklad: Zatímco Semerád (2021) tvrdí, že zavedení elektronické evidence tržeb nemělo přímý vliv na snížení daňových úniků, Pavel (2021) tvrdí opak. Odkazuje se při tom na výsledky Ministerstva financí České republiky (2020), podle nichž došlo k meziročnímu poklesu daňových úniků o 5 %.

Univerzální pravidlo

Vždy by totiž mělo být zřejmé, z jakého konkrétního zdroje (vč. strany v publikaci) jste čerpal.

Přeji vám, ať vám jde psaní od ruky.

Pavel Semerád

PS. Potřebujete-li poradit během psaní diplomky, napište mi a pomohu vám. Nebo se přihlaste už teď na moje školení Jak na diplomku. Těším se na setkání.

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 11. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.