Jak citovat online zdroje a jak je od sebe odlišit?

Otázka mé čtenářky

Momentálně dokončuji svou diplomovou práci a nevím si rady s jedním druhem citací. Jedná se o články z webových stránek. V práci často čerpám ze stránek veřejné správy.

Moje otázka tedy zní, jak tyto stránky ocitovat v textu? Mám vždy za textovou pasáží ocitováno např. takto: (Ministerstva financí České republiky, 2023).

U online zdroje chybí rok

U některých stránek ale není uveden rok zveřejnění. Proto uvádím rok, který je uveden jako aktualizace celého webu.

U online zdroje není uveden autor

Zároveň u těch stránek není uveden autor, proto uvádím název webu. Je to takto v pořádku, nebo mám spíše uvádět název webové stránky, ze které čerpám a datum vynechat?

Jak zdroje ze stejného webu odlišit?

Zdá se mi poté, že mám za každým textem stejně nazvanou citaci, ale odkazuje na jiný článek, což ale v textu nelze poznat.

Moje odpověď

Děkuji za Vaši otázku, na kterou rád odpovím. Podle mého názoru ale postupujete správně.

Jak citovat zdroj, u kterého není uvedený rok publikování / zveřejnění?

Stává se, že u některých stránek, které obsahují obecné informace, není uvedený rok publikování. V takovém případě je v pořádku, pokud uvedete rok aktualizace webu (většinou bývá uveden na stránce úplně dole).

Někdy tam může být uvedeno i období, během kterého konkrétní stránka nebo web vznikal.

Zápis citace proto může vypadat např. takto:

  • Ministerstvo financí České republika (2023) nebo (@2023)
  • Ministerstvo financí České republika (@2000-2023)

Jak citovat zdroj, u kterého není uveden autor?

Jestliže totiž u nějakého zdroje není uveden autor, uvádí se např. název instituce nebo serveru, na kterém je tento zdroj dostupný + (ROK). Nikdy se ale v textu neuvádí plná URL adresa. To je uvedena až v seznamu použité literatury.

Jak citovat v případě, kdy cituji více stránek ze stejného webu?

Základním předpokladem je, aby bylo možné konkrétní citace v textu jednoznačně přiřadit k položce v seznamu použité literatury. S podobným problémem můžete zápasit i u publikací jednoho autora, které vyšly ve stejném roce.

Řešení je poměrně jednoduché. Stačí, abyste k roku citace přidali písmeno. Zápis v textu bude vypadat následovně:

  • jedna stránka bude citovaná jako Ministerstvo financí České republika (2023a),
  • a druhá jako Ministerstvo financí České republika (2023b)

Obdobně to bude vypadat i u autora např. Semerád (2023a) a Semerád (2023b), příp. autorského kolektivu Semerád a kol. (2023a) a Semerád a kol. (2023b).

Je však nutné, abyste dodrželi tento zápis i v seznamu použité literatury. Ve vlastním zájmu vždy uvádějte v tomto seznamu i konkrétní datum, kdy jste tento zdroj citovali.

A ještě jedna rada, aby vaše práce vypadala lépe – nezapomeňte ty zdroje seřadit dle abecedy. U stejného autora se publikace seřazují podle jejich názvu.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *