Jak správně citovat interní firemní informace?

Dnes tu mám opět jednu otázku týkající se citování. Tentokrát se jedná o interní firemní informace, se kterými studenti obvykle přicházejí do styku a potřebují je využít, aby správně formulovali doporučení.

Otázka mé čtenářky

Dokončuji svou první bakalářskou práci a jako ostatní se peru s citacemi. Vše jsem snad zodpovědně ocitovala, ale jedna věc mi není jasná.

Jak mám ocitovat informaci, kterou mi např. sdělil zkušený kolega, informaci která se vyskytují v interních informacích (sběr dat od zákazníka, otázky kvality produktu) a jak citovat obrázek, který není tajný, ale je opět použit z firemní literatury?

Moje odpověď

Děkuji Vám za otázku, pokusím se na ni co nejlépe odpovědět.

V bakalářkách i diplomkách je velmi důležité, aby byly všechny zdroje co nejpřesněji citovány. Důvod je prostý, čtenář by měl vědět, odkud informace pochází a měl by ji být schopen dohledat.

U interních firemních zdrojů je to samozřejmě problém. Nikdo se ve firmě s nějakým externistou bavit nebude.

Jak citovat informaci od zaměstnance?

V průběhu zpracování ve firmě budete samozřejmě komunikovat s mnoha lidmi. Jen díky nim můžete rychleji nasát vnitropodnikovou kulturu a zjistit potřebné informace.

Přesto se mi nebude líbit, když jen uvedete zdroj „zaměstnanec společnosti“. Nic Vám přece nebrání v tom, abyste tuto jeho informaci zpracovala jako (polo)strukturovaný rozhovor. Zpracování takového rozhovoru je ale potřeba uvést i do metodiky.

Měl bych vědět, jakou pozici zaměstnanec ve firmě vykonává, jaký má vztah k řešené problematice apod. Ne, není potřeba uvádět jeho jméno.

Ja ale, myslím, jasné, že rozdílnou váhu zdroje má brigádník a jinou předseda představenstva. (Nejedná-li se o např. téma, které se věnuje brigádníkům.)

Jak citovat interní materiály?

Práce s interními materiály společnosti jsou větší oříšek. Není sice problém je uvést, má to ale dvě úskalí.

  1. Vždy si ale nechtě povolit od oprávněných osob, že nějakou informaci můžete uvést. Mohlo by se totiž státá, že v práci prozradíte nějakou přísně střeženou informaci.
  2. Nevycházejte jen z interních zdrojů. Nedávno jsem konzultoval práci před obhajobou a oponentka v práci vyčítala to, že autorka citovala cca 10 stran textu jen z interní literatury. Ani mně se to moc nelíbilo, protože se může, ale také nemusí jednat o objektivní informaci. Oponenti si budou pořád klást otázku, jestli si to autorka nevymyslela.

Neříkám, že nemůžete uvést citaci ve formě (Interní dokumentace, 2022), ale šetřete s tím. Nabízí se tu totiž i alternativa citovat např. výroční zprávu, kterou naleznete na serveru justice.cz

Jak citovat obrázek z firemního zdroje?

To je asi nejjednudšší část Vašeho dotazu. Je-li obrázek veřejně dostupný např. v nějakých propozicích, nebo na internetu, uveďte citaci v běžném znění, jako byste citovala jakoukouliv jinou literaturu. Lze takhle citovat jak online tak i tištěný zdroj.

Přeji Vám, ať Vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

4.8/5 - (6 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *