Jak citovat interní materiály z firemního intranetu?

Jako zdroje se dají v závěrečných pracích citovat různé materiály. Samozřejmě to nemusí být jen knihy, vědecké články a online zdroje. Využít můžete i interní materiály z firemního intranetu. S tím ale mohou souviset pravidla, která musíte respektovat a dodržet.

Máte povolení citovat obsah interních materiálů?

Předně byste si měli uvědomit, že to, co je na firemním intranetu, neslouží veřejnosti. Může se dokonce jednat o interní materiály obsahující důležité firemní know-how, které podléhá různé míře utajení.

Pravděpodobně tyto informace nejsou dostupné široké veřejnosti (tedy i konkurenci) a vy tyto informace nesmíte bez souhlasu publikovat. Firmy si na tom ohromně zakládají i v rozhovorech v médiích.

Pokud si myslíte, že přeháním, poslechněte si rozhovor Radima Paříka s Terezou Zavadilovou – šéfredaktorkou deníku E15. V rozhovoru zazní mj. i to, že znění rozhovorů v novinách musí být schváleno oddělením compliance (čas 4:57-6:00).

No, a protože závěrečné práce je dnes možné vyhledat pomocí klíčových slov na internetu, vnímám docela silně riziko vyzrazení citlivých firemních údajů.

Proto byste si i vy, stejně jako novináři, měli ověřit u kompetentních osob ve firmě, jestli interní informace smíte použít.

Jak využít interní informace v diplomce?

Nastat mohou tři hlavní varianty:

  1. Vadit to nikomu nebude a vy to můžete využít.
  2. Firma vám dovolí data využít za podmínky, že nikde v práci nepadne její jméno.
  3. Firma vám nedovolí používat interní informace a uvedení v diplomce striktně zakáže.

Ale ať už padne jakékoliv rozhodnutí, jste povinni to respektovat. Jinak se vystavujete právnímu postihu s hrozbou ohromných sankcí. A to za to vážně nestojí…

Jak citovat interní dokumenty v diplomce?

Pokud už dostanete svolení, je potřeba tento zdroj co nejpřesněji citovat, aby čtenář věděl, kdo ho v případě zájmu (čistě teoreticky) může získat.

Název firmy. Název dokumentu. Rok vydání. [Datum citování]. Dostupnost (může být doplněno např. jménem kontaktní osoby nebo oddělení).

Tip na závěr: Já v případě, když žádám informace od veřejné správy, tak o tyto informace žádám na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Tato žádost má své číslo jednací, které pak uvádím i v seznamu použité literatury.

Jak vidíte, citování není žádná věda, tak se mu nevyhýbejte. 🙂

Přeji vám, ať vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

5/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *