Je možné používat titul PaedDr. i v České republice?

Otázka mého čtenáře

Končím magisterské studium (učitelství ekonomických předmětů) na slovenské vysoké škole a chtěl bych si udělat rigorózní zkoušku a získat titul PaedDr.

Jak je to s titulem PaedDr. v ČR? Mohu ho používat?

Ptám se, protože se v České republice už neuděluje. Nebo existuje nějaká žádost o přepsání titulu PaedDr. na PhDr. v Čechách?

Má vůbec smysl si dělat rigorózní zkoušku k získání titulu PaedDr., když bych ho potom nemohl používat?

Moje odpověď

Děkuji Vám za otázku, rád Vám na ni odpovím.

Mám-li věřit aktualizovanému heslu na Wikipedii, oba tituly PaeDr. i PhDr. jsou (stále) považovány za stejnou úroveň vzdělání a v obou státech – jak v České republice tak i na Slovensku – je můžete bez obav používat.

Dělají to tak všichni absolventi, nevidím důvod, proč byste právě Vy nemohl. 🙂

V České republice Vám sice nikdo z PaeDr. neudělá PhDr. (stejně jako z CSc. Vám nikdo neudělá Ph.D.), ale oba tituly jsou rovnocenné a tedy i platově byste na tom měl být stejně.

Máte-li tedy tu možnost, tak bych do toho studia „šel“. Studium totiž není jen o titulech, ale i o zkušenostech a znalostech, které jím získáte.

Přeji Vám úspěšné studium.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 11. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.