Je observační výzkum standardní vědeckou metodou?

Pro začínající výzkumníky je často velmi obtížné zvolit vhodnou metodu, kterou by dosáhli stanoveného cíle. Někdy (trochu zbytečně) využívají složitých metod jenom proto, aby to vypadalo víc „vědecky“.

Při tom zatím nic víc není a stejných výsledků by dosáhli i při využití na první pohled obyčejných metod. Proto bych vás chtěl povzbudit k jejich využití. Nebojte se jich.

Nezapomínejte na to, že když pak práci budete obhajovat a postupům nebudete rozumět, je to horší než sebevědomá obhajoba „obyčejných“ postupů.

Otázka

Obracím se na Vás s dotazem, který se týká psaní přehledu současného stavu v rámci vysokoškolské práce. V současné době se v rámci mého studia věnuji psaní ročníkového projektu a zajímal by mě Váš názor, zda lze pro vypracovaní zmíněného přehledu použít jistou metodu výzkumu nad rámec běžně používané rešerše, například observační výzkum.

Mé téma je velice specifické a rád bych vyhodnotil skutečně současný stav toho, do jaké míry se tyto systémy používají. Nejaktuálnější literatura, která se věnuje této problematice, se pohybuje kolem roku 2010.

Chtěl bych se tedy zeptat: Lze považovat aktivní oslovení respondentů s otázkou, zda tento systém používají za „legitimní“ cestu vypracování současného stavu?

Jsem si vědom toho, že se asi nejedná o zcela standardní postup, nicméně věřím, že tato cesta může být jedině ku prospěchu věci a výsledky budou přínosné. Avšak je nutné poznamenat, že se jedná pouze o projekt, který má vyhodnotit současný stav, nejedná se o samotnou diplomovou práci, která samozřejmě bude obsahovat vlastní výzkumnou část.

Moje odpověď

Vážím si důvěry, se kterou jste se na mě obrátil se svojí otázkou.

Předně bych chtěl říci, že observace – tedy pozorování – a dotazování jsou všeobecně uznávané vědecké metody. Není na nich tedy vůbec nic špatného a sám jsem je využil i ve své dizertační práci.

Vámi navrhovaného postupu bych se proto určitě nebál. Ve vědě neexistuje jen jedno šablonovité řešení, jak získat informace.

Nejsem odborníkem na Vaše téma. Chci Vás proto jen upozornit, že je vždy vše potřeba přizpůsobit zkoumanému oboru a hlavně tomu, abyste použitými metodami získal to, co potřebujete.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu.

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *