Mám jít po přerušení studia na poslední státnicový termín?

Někdy se studium dokáže hodně zkomplikovat, ale to je život. Pokud má člověk např. zdravotní nebo rodinné potíže, dokáže si velmi rychle přeskládat priority. Na druhou stranu by byla velká škoda, hodit minulost a to, co již dokázal, „jen tak“ za hlavu.

Otázka mého čtenáře

Stojím před důležitým rozhodnutím. Veškeré studijní povinnosti jsem ukončil bez jakýchkoli problémů spolu s úspěšnou obhajobou diplomové práce v roce 2018. Poté jsem byl nucen ze zdravotních a rodinných důvodů přerušit studium a nyní se připravuji na složení státní závěrečné zkoušky z předmětů.

Problém je ale v tom, že mi od poslední splněné studijní povinnosti uběhlo 25 měsíců. Z toho důvodu mám nyní v červnu poslední možnost na termín SZZ, což mi na stresu neubírá. Mohl bych vás požádat o radu, zda mám jít ke státnicím teď, nebo to nemám lámat přes koleno, studium ukončit a zapsat se v říjnu znovu do studia a nechat si uznat předměty? Nevíte, jestli bych tím přišel o diplomovou práci a musel bych ji psát znovu?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil se svojí otázkou. Nemohu samozřejmě rozhodovat za Vás, ale mohu Vám doporučit, co bych na Vašem místě udělal.

Předně bych Vás chtěl povzbudit, abyste to hned nevzdával a na ten poslední termín určitě šel. Vždyť nemáte v podstatě co ztratit. Kdybyste ale uspěl, a ta pravděpodobnost je stále vysoká, další moje odpověď by byla zcela zbytečná.

Současně s tím bych si ale „pro jistotu“ podal přihlášku ke studiu, abych neztratil další akademický rok čekáním na přijímací řízení.

Budete-li přijat, můžete si nechat uznat předměty dle pravidel Vaší vysoké školy. Někde se uznávají zkoušky jen do nějakého hodnocení např. do D, zbývající předměty byste musel znovu vykonat.

Myslím, že není problém, abyste odevzdal práci na stejné téma. Je možné, že ji ale budete muset upravit, protože některé údaje mohou být již zastaralé. V každém případě však budete muset diplomovou práci znovu obhajovat, neboť již splněná obhajoba se nedá uznat.

Z toho, co jsem tu napsal, je asi zřejmé, že nejjednodušší variantou by bylo splnit státnice už teď v červnu. Ale i kdyby se Vám to z nějakého důvodu nepodařilo, nebo byste ke státnicím vůbec nešel, pořád existují možnosti, jak studium v následujících letech dokončit.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, přijďte na moje školení Jak obhájit diplomku.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *