Přepracovávám diplomku, mám citovat původní verzi?

Někdy je nutné diplomku na základě posudků vedoucího a oponenta přepracovat a obhajobu o pár měsíců odložit. Jak je to ale s citacemi původní verze – citovat, nebo necitovat?

Otázka mého čtenáře

Chtěl bych se Vás zeptat: Šel jsem ke státnicím, řádně jsem odevzdal diplomovou práci, ale z posudků jsem věděl, že nemá patřičné kvality. Z toho důvodu jsem ji ani neobhajoval.

Při přepracování diplomky jsem použil i něco z práce, které jsem už odevzdal do systému. Chci se tedy zeptat, jestli to bude bráno za plagiátorství. Současná verze je na stejné téma, jen se liší praktická část. Konkrétně jsem zkopíroval jednu kapitolu ze své neobhájené práce.

Moje odpověď

Moje odpověď je tentokrát velmi krátká.

Pokud se jedná o Vaši vlastní práci, která nebyla nikdy nikde publikována, o plagiát se nejedná. Můžete být tedy v klidu a práci znovu odevzdat.

Pokud byste ale navazoval např. na Vaši bakalářskou práci a přebíral i odtud nějaké informace, je nutné tento zdroj citovat. Půjde tak o autocitaci, kde budete citovat sám sebe. Ani to však není na škodu, pokud se tématu dlouhodobě věnujete.

Stejně je potřeba postupovat i v případě, kdy se odkazujete na výsledky dříve publikovaných článků, kde jste buď jediným autorem, nebo spoluautorem. Pokud byste na to „zapomněl“, dopustil byste se zbytečně plagiátu.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *