Co všechno můžu legálně převzít z neobhájené bakalářky?

Můžete, nebo nesmíte použít neúspěšně obhájenou bakalářskou práci jako základ pro její opravenou verzi? Tak právě na tuto otázku jsem odpovídal jednomu mému čtenáři.

Otázka mého čtenáře

Obracím se na Vás s prosbou o radu týkající se mé bakalářské práce. Moje situace je taková, že jsem se po pěti letech konečně objevil u státní závěrečné zkoušky. Zkoušející okruhy mám úspěšně za sebou, obhajoba bakalářské práce však úspěšně nedopadla.

Připouštím, že kritický názor komise i nedobré posudky jsou opodstatněné. Práci budu přepracovávat, dojde i k menší změně samotného názvu a zadání (mám nového vedoucího, který má jiné požadavky i názor na celkovou strukturu práce.)

Můj dotaz zní, zda mohu použít celé strany ze své původní neobhájené práce tak, abych do nich nemusel vůbec zasahovat a nedošlo při tom k nějakému porušení pravidel pro závěrečné práce?

Zkrátka bych rád použil přímo několik stran z rešerše i praktické části, dále určitě několik vět z úvodu a závěru. Chci mít pouze jistotu v tom, zda je tato činnost zcela legální.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil se svým dotazem, na který Vám jako vždy rád odpovím. Tentokrát však bude moje odpověď velmi krátká, na podobnou otázku jsem totiž už před pár měsíci odpovídal.

Pokud jste bakalářskou práci neobhájil (nebo Vám byla vrácena k přepracování), tzn., že jste ji ve své podstatě ještě nepublikoval, můžete její původní obsah využít bez jakýchkoliv problémů a sankcí.

Ve Vašem konkrétním případě můžete kompletně převzít celou práci a odevzdat ji znovu tak, jak je, nebo v ní můžete udělat libovolné úpravy dle potřeby, příp. na doporučení Vašeho nového vedoucího.

Něco jiného by bylo, kdybyste chtěl převzít nějakou dříve publikovanou (vlastní) práci. V tom případě byste ji musel citovat, přestože se jedná o Vaše vlastní myšlenky a výsledky. Příkladem může být diplomka, ve které budete chtít využít nějakou pasáž z bakalářky.

Snad jsem Vás alespoň trochu uklidnil – je to zcela legální.

Přeji Vám proto, abyste opravenou verzi bakalářky úspěšně obhájil.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

 1. Dobrý den,
  cca. před 11 lety jsem nedokončila studium na VŠ s tím, že mám obhájenou diplomovou práci. Nyní studují znovu, budu psát bakalářskou práci. Mohu použít nějakou část z bývalé práce?
  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   část práce můžete samozřejmě využít.
   Je však nutné tuto převzatou pasáž citovat.
   Jde sice o autocitaci, ale pokud to neuděláte, bude Vaše nová práce označení za plagiát.
   PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.