Kde je hranice originality diplomových prací?

Otázka mé čtenářky

Jsem v závěru psaní své diplomové práce, kterou bych měla za 10 dní odevzdat. Před několika dny jsem ale během vyhledávání informací narazila na diplomovou práci z Vysoké školy ekonomické v Praze, která má stejný koncept.

Srovnává jeden ekonomický aspekt ve dvou státech Evropské unie. Z této práce jsem během psaní nečerpala, neopisovala, ani nic podobného. Poprvé jsem i četla teprve opravdu až nyní.

Nicméně bych byla samozřejmě nerada, aby někdo, i třeba v budoucnu tento dojem získal. Sama sebe jsem v současné chvíli velice vyděsila a nevím, kde je hranice originality závěrečných prací.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Rád Vám odpovím. Hned na úvod bych chtěl říct, že si myslím, že si děláte zbytečné starosti.

Pokud ta práce, na kterou jste nyní narazila, nepopisuje stejné dva státy, nebo nevykazuje další shodné parametry (např. stejný postup řešení, nemá stejné výsledky a stejná doporučení), potom se dá práce považovat za originální.

Oprostěte se od toho, že píšete Vaše téma. Dám Vám příklad z mé oblasti účetnictví a daní. Víte, kolik prací vzniká tak, že porovnávají (někdy i pořád dokola) stejná témata. Příkladem může být odpisování, ověřování účetních závěrek, daňová optimalizace, apod.

Ani tady se nejedná o „plagiát“, protože ty práce mají určité rozdíly. Jde o jiné firmy, jde o jiný kontext, o jiné státy a hlavně daně jsou charakteristickými změnami. Co rok to minimálně jedna novela.

Co bych Vám navrhl?

Proto Vám radím, abyste se tím nenechala rozhodit. Pokud ta práce popisuje Vaše téma, nebojte se ji zmínit v diskuzi. Díky tomu můžete porovnat výsledky v čase.

Ano, citovat diplomky a bakalářky akademici obvykle nevítají s otevřenou náručí. Pokud ale řešíte nějaké specifické téma, nebo obě práci řeší podobný koncept, nebál bych se zmínit dřívější výzkum.

Samozřejmě se tou prací nemusíte zabývat vůbec. Záleží na Vás. Je to přece Vaše práce. 🙂

Pokud budete mít zájem, klidně se na Vaši práci můžeme podívat společně formou písemné nebo online konzultace. Projdeme ji společně jak z pohledu obsahu tak i formy. Ale jestli Vás trápí jen podobnost s jinou prací, ze které jste nic neopsala, tak to nebude nutné.

Přeji Vám, ať svoji práci úspěšně dopíšete (a obhájíte).

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *