Mám se vykašlat na studium práv a vrátit se k IT?

Otázka mého čtenáře

Po maturitě jsem začal pracovat jako softwarový vývojář a v tomto oboru pracuji už 3 roky. Postupně jsem ale začal cítit, že mne tento obor nenaplňuje tolik, jako na začátku, a potřebuji jej vyvážit i víc humanitním vzděláním, případně pak i změnou kariéry.

Během lockdownu jsem se zkusil přihlásit na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a přes můj pesimismus jsem byl přijat. Toto studium, bohužel, nelze dělat kombinovaně, jsem tedy v prezenční formě (jde o Právo a právní vědu, moje pozn.).

V programování pokračuji na poloviční úvazek 3 dny v týdnu jako OSVČ a zbytek týdne mám pro studium. Bohužel, již nyní v průběhu 1. semestru začínám tuto svou volbu vnitřně zpochybňovat.

Nevím, jestli to studium zvládnu souběžně s prací a mám obavy, jestli jsem nepřecenil své síly. Pořád si říkám, jestli nebyl hloupý nápad opouštět kariéru v IT, která mě slušně živí a má potenciál i do budoucna. Přece jen je přede mnou ještě 5 let studia!

Dokážete mi poradit?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru a pokusím se Vám poradit. Konečné rozhodnutí bude ale jen na Vás.

Obecně platí, že je první ročník těžký na všech vysokých školách. Je to přece jen odlišné studium oproti tomu, na které jste byl zvyklý na střední. Navíc v prváku je mnoho předmětů tzv. všeobecného základu, které je nutné přetrpět. Alespoň za E.

Co vím od několika studentů práv?

Od několika známých, kteří už mají práva vystudovaná, vím, že se po prváku začali nudit a že si ke svému studiu přidali ještě jedno studium. Nevím, jestli je to jen otázka mého statisticky nevyrovnaného vzorku, nebo to tak je běžné. Zkuste se i Vy zeptat ve svém okolí.

Každopádně bych na Vašem  místě nelámal nad studiem hůl a pokusil bych se je dokončit. Alespoň ten prvák. Využil bych na maximum toho, že máte dobře vytvořené podmínky e studiu. Čtyři dny na školu je myslím dostatek času.

Tento luxus nemusí trvat věčně. Jak budete stárnout, možná se tam objeví i jiné povinnosti (ty rodinné bych Vám přál). I proto bych se teď hecnul! 🙂

Ta práva Vám mohou otevřít hodně dveří

Jsem přesvědčen, že v budoucnu budete mít díky studium velmi široký záběr a díky tomu můžete získat lepší uplatnění na trhu.

    1. Kombinace práv a IT je ideální předpoklad pro (spolu)práci pro ministerstvo pro digitalizaci.
    2. Nevím, jestli znáte Filipa Dřímalku. Je to kluk, který pomáhá podnikatelům s IT, přitom je sám vystudovaný právník. Doporučuji Vám jeho videa na YouTube.
    3. O Mirai Navrátilovi možná nevíte, že je to také vystudovaný právník z Brna. Na jeho příkladu ale vidíte, že se můžete prosadit i v hudbě. 🙂

Jaká bude naše budoucnost?

Dnes Vám nikdo nedokáže garantovat, že se pracovní trh nezmění. Tím, jak se stále více prosazují roboti, je možné, že jednou v budoucnu zvládnou díky automatizaci i to IT.

Zrovna včera jsem viděl zajímavé video o tom, jak umělá inteligence dokáže z různých fotek vytvářet – díky neuronovým sítím – fotografie lidí, kteří neexistují.

Právo mi v tomto ohledu přijde mnohem kreativnější a kvůli jeho závislosti na politických rozhodnutí i obtížněji nahraditelné. Možná se ale mýlím, protože mi chybí přesah. Ten Vy na rozdíl ode mě máte.

Zkuste tedy vytrvat, přeji Vám úspěšné studium!

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *