Proč nestačí v diplomce jen doslovně citovat bakalářku?

Je vždycky fajn, když se bakalářka (a ani diplomka) nepíše jen pro titul. Mám tím na mysli případy, kdy studenti píšou závěrečné práce v úplně jiných oblastech. Bakalářku o daních a diplomku o online marketingu. (I když i tady by se něco dalo najít…)

Přijde mi logičtější, je-li to možné, aby na sebe práce nějak navazovaly. Už kvůli úspoře času při studiu zdrojů.

Jasně, někdy to nejde. Buď studujete na navazujícím studiu jiný obor, nebo jste zjistili, že to téma na bakalářku nebylo to pravé. (Tomu se ale dalo předejít).

Je ale fajn, když můžete v tématu pokračovat, protože čím déle se mu věnujete, tím více chápete souvislosti. No, a co si budeme povídat, bude to poznat. No a pokud budete chtít pokračovat ve studiu na doktorském studiu, bude to pro vás obrovskou výhodou.

To ale neznamená, že doslovně přepíšete bakalářku a přidáte „dva odstavce“ navíc

Dnes bych se proto chtěl věnovat případům, kdy studenti pokračují v tématu i v diplomce. Rád bych vám ukázal, jaké problémy to rozšiřování bakalářské práce může přinést, když plánují doslovný přepis.

Otázka mého čtenáře

Chtěl bych se zeptat. Pokud budu ve velké míře v diplomové práci citovat doslovně svou bakalářskou práci, je to nějaký problém? Protože přece jen, když píšu vlastními slovy to samé, tak to asi pravděpodobně bude stejné. 😀  Moje diplomka je v podstatě rozšíření bakalářky.

Moje odpověď

Vaši práci neznám, budu tedy odpovídat jen v obecné formě. Rozšíření bakalářské práce je potřeba vždy konzultovat s vedoucím práce. I tak práce musí mít vlastní přínos, jinak je to na hraně/za hranou obhajitelnosti.

Doslovné citování jakéhokoliv textu ve „velké míře“ je ale chybou. Ne proto, že by se jednalo o plagiát. Předpokládám totiž, že zdroje řádně citujete.

Problémem je, že špatně pracujete s odbornou literaturou. Osobně si nedokážu představit, že bych povolil studentovi, aby citoval několik A4 (nepřipustil bych ani jednu A4) formou přímé citace.

Doporučuji Vám dva články, které jsem na toto téma sepsal s mými kolegy:

První se věnuje tomu, jak citovat v diplomce delší pasáž z jednoho zdroje:

Druhý se věnuje tomu, od jakého procenta se dá práce označit za plagiát, a najdete ho na blogu projektu akademická etika.

Budete-li mít zájem, můžeme se také na Vaši práci podívat společně formou konzultace. Během ní bychom mohli probrat Vaše otázky a já bych Vám nemusel odpovídat jen takhle obecně.

Přeji Vám, ať Vám jde psaní od klávesnice!
Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *