Nevěřím, že zvládnu studium na vysoké škole

Otázka mého čtenáře

Uvažuji o studiu na vysoké škole nebo VOŠ (zatím se jen rozhlížím), ale upřímně moc nevěřím, že bych to zvládnul. Je mi 35 a jsem otec dvou dětí, které mám ve střídavé péči – polovinu týdne. Váš příběh mi dodává trochu světla.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, pokusím se Vám alespoň trochu poradit. Konečné rozhodnutí ale bude, jak už to bývá, jen na Vás.

Než se rozhodnete

Měl byste vědět, že studium na vysoké škole (vyšší odborné škole) jako takové není jednoduché. Není to vždy procházka růžovým sadem, ale naopak to spíše připomíná divočinu. Je zbytečné, abych Vám namlouval cokoliv jiného.

Na studium si budete muset najít hodně času, který budete muset vklínit mezi pracovní a rodinné povinnosti. A to není vždy jednoduché. Podmínky byste si měl vyjednat jak v práci, tak i s Vaší bývalou paní. V opačném případě to budete mít ještě náročnější.

Nebude to jen ztrátou času?

Na druhou stranu však věřím, že by pro Vás to studium bylo přínosné. Minimálně si ho vyzkoušíte. Já vím, dobře si uvědomuji, že na „nějaké zkoušení“ nemáte čas.

Když to ale neuděláte, možná si to za pár let vyčtete. Hlavně nepoznáte své limity a schopnosti. A ta nejistota by mě asi štvala víc, než rok (nebo půl roku) neúspěšného studia.

Důležitý je správný výběr oboru

Aby to nebylo jen slepé „zkoušení“, je potřeba najít ten správný obor. Když to podceníte, dost možná svůj žebřík opřete o špatnou zeď.

V tom, jak si vybrat správný obor, by Vám mohlo pomoci mé video – Jak si SPRÁVNĚ vybrat vysokou školu a podle čeho se rozhodnout -, nebo profesní testy, které si můžete udělat i online.

Obecně Vám doporučuji, abyste si vybral takový obor, který budete chtít studovat Vy. Nekývněte na první návrh, do kterého Vás bude tlačit Vaše okolí. Studovat něco bez Vašeho zájmu je podle mě pošetilejší, než studovat něco „na zkoušku“ ale se zájmem.

Přeji Vám proto, abyste našel ten správný obor.

Pavel Semerád

PS. Pokud byste potřeboval, můžeme se na jeho výběr podívat společně v rámci konzultace.

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *