Některé věci fungují na vysoké škole velmi podobně jako na střední škole. Také na vysoké můžete studium ukončit, přerušit, nebo změnit. A právě na to, jak funguje změna oboru, jsem odpovídal jednomu mému čtenáři.
Otázka mého čtenáře
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli funguje přestupování na vysokých školách tak jako na střední. Když například student zjistí, že ho daný obor nebaví, musí opakovat ročník na jiné vysoké škole s tím, že se mu odečte například 1 rok placeného státem?
Moje odpověď
Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil. Na otázku Vám odpovím.
Samozřejmě i na vysoké školy se objevují situace (a není jich málo), kdy se studenti při výběru oboru netrefí a rozhodnou se pro jeho změnu. Podle mého názoru je to lepší varianta, než se trápit se studiem oboru, kterému se stejně v budoucnu věnovat nechtějí.
Mohou tak začít studovat to, co je bude naplňovat (a v budoucnu živit). Druhý výběr většinou bývá už lepší. Studenti totiž mají více zkušeností a vědí tak, co od života chtějí.
Jak probíhá změna vysoké školy?
- Pokud se rozhodnete pro změnu oboru, je potřeba ukončit současné studium, abyste zbytečně nepřicházel o semestry bezplatného studia. Stačí na studijním oddělení požádat o ukončení studia. Pozor: Dobře si své rozhodnutí promyslete.
- Dobře zvažte i výběr nového oboru, abyste nemusel za rok hledat další náhradu. Samozřejmě musíte splnit přijímací zkoušky na novou vysokou školu.
- Má-li nový obor nějaké „stejné“ předměty, které jste absolvoval na předchozím studiu, doporučuji Vám, abyste si svoje výsledky nechal na původní škole potvrdit. Na nové škole si je můžete (zkusit) nechat uznat. Jestli jsou předměty „stejné“ zjistíte při porovnání sylabů.
- Jde-li o příbuzné obory se stejným základem, můžete tímto způsobem „postoupit“ rovnou do druhého ročníku. To ale nebývá tak časté, takže si většinou studenti nechávají uznat např. zkoušky z matematiky a z cizích jazyků.
S poplatky na nové vysoké škole je to ale tak, jak píšete. Každý student má nárok na bezplatné studium v délce standardního studia navýšeného o jeden rok. Pokud tedy po roce neúspěšně ukončíte studium, „ztratíte“ bezplatný rok.
Přeji Vám proto, abyste si svůj obor vybral správně. Pokud s výběrem váháte, napište mi a s výběrem Vám pomohu.
Pavel Semerád
Dobrý den,
letos nastupuji na vysokou školu kde budu studovat obor ekonomického směru, přestože mě ekonomie celkem baví, tak bych chtěla na jinou školu úplně jiného zaměření – česká filologie. Moje otázka tedy zní, jak přesně by jsem měla postupovat při přestupu – jestli po 1. semestru mohu zkusit zažádat o přestup, tak aby mi třeba uznali některé předměty -angličtinu a němčinu…? Nebo se „vykašlat“ na přestup a dostudovat 1. rok na ekonomice, v únoru si podat přihlášku na českou filologii, jít na přijímačky a pak pokud by mě tam vzali, jít znovu do 1. ročníku.
Předem děkuji za odpověď.