Mohu během studia přestoupit na jinou vysokou školu?

Některé věci fungují na vysoké škole velmi podobně jako na střední škole. Také na vysoké můžete studium ukončit, přerušit, nebo změnit. A právě na to, jak funguje změna oboru, jsem odpovídal jednomu mému čtenáři.

Otázka mého čtenáře

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli funguje přestupování na vysokých školách tak jako na střední. Když například student zjistí, že ho daný obor nebaví, musí opakovat ročník na jiné vysoké škole s tím, že se mu odečte například 1 rok placeného státem?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil. Na otázku Vám odpovím.

Samozřejmě i na vysoké školy se objevují situace (a není jich málo), kdy se studenti při výběru oboru netrefí a rozhodnou se pro jeho změnu. Podle mého názoru je to lepší varianta, než se trápit se studiem oboru, kterému se stejně v budoucnu věnovat nechtějí.

Mohou tak začít studovat to, co je bude naplňovat (a v budoucnu živit). Druhý výběr většinou bývá už lepší. Studenti totiž mají více zkušeností a vědí tak, co od života chtějí.

Jak probíhá změna vysoké školy?

  1. Pokud se rozhodnete pro změnu oboru, je potřeba ukončit současné studium, abyste zbytečně nepřicházel o semestry bezplatného studia. Stačí na studijním oddělení požádat o ukončení studia. Pozor: Dobře si své rozhodnutí promyslete.
  2. Dobře zvažte i výběr nového oboru, abyste nemusel za rok hledat další náhradu. Samozřejmě musíte splnit přijímací zkoušky na novou vysokou školu.
  3. Má-li nový obor nějaké „stejné“ předměty, které jste absolvoval na předchozím studiu, doporučuji Vám, abyste si svoje výsledky nechal na původní škole potvrdit. Na nové škole si je můžete (zkusit) nechat uznat. Jestli jsou předměty „stejné“ zjistíte při porovnání sylabů.
  4. Jde-li o příbuzné obory se stejným základem, můžete tímto způsobem „postoupit“ rovnou do druhého ročníku. To ale nebývá tak časté, takže si většinou studenti nechávají uznat např. zkoušky z matematiky a z cizích jazyků.

S poplatky na nové vysoké škole je to ale tak, jak píšete. Každý student má nárok na bezplatné studium v délce standardního studia navýšeného o jeden rok. Pokud tedy po roce neúspěšně ukončíte studium, „ztratíte“ bezplatný rok.

Přeji Vám proto, abyste si svůj obor vybral správně. Pokud s výběrem váháte, napište mi a s výběrem Vám pomohu.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *