Přemýšlím o doktorském studiu, ale bojím se angličtiny

Otázka mého čtenáře

Vážně přemýšlím o doktorském studiu, ale pořád váhám, protože se bojím mé angličtiny.

Nemohl byste mi doporučit nějaké či nějakou učebnici angličtiny z ekonomické oblasti (ekonomie, veřejné finance, finanční řízení podniku atd.), která by mi pomohla k přípravě na přijetí ke studiu a vůbec ke zdokonalení?

Moje odpověď

Vážený pane kolego,

když jsem se hlásil v roce 2011 na doktorát, neuměl jsem anglicky ani slovo. Taky si mě pak u přijímaček vychutnali jako kromaňonce. Takže jestli umíte alespoň něco, jste na tom několikrát lépe, než jsem byl já.

Nezbylo mi, než se do té angličtiny opřít a už o dva roky později jsem v angličtině přednášel. Neměl jsem žádné zázračné věci. Platil jsem si 2x týdně na 90 minut soukromou lektorku a postupně se to zlepšovalo.

Žádnou knihu jsme snad ani tehdy nepoužívali, spíše jen nějaká cvičení a četli jsme běžně dostupné texty na internetu a taky jsme postupně přidávali odborné články o účetnictví a daních. O mých lapáliích s angličtinou jsem napsal i tento článek.

Snad jsem Vám alespoň trochu dodal odvahu. Angličtině sice neutečete, ve vědě ji budete muset využívat, ale zbytečně z toho nedělejte nepřekonatelnou překážku. Je to a bude to součást Vaší práce.

Přeji Vám, aby Vám přijímačky vyšly a abyste našel ve vědě, výzkumu a výuce zalíbení.

Držím Vám pěsti!!!

Pavel Semerád

5/5 - (5 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *