Jsou zahraniční stáže povinné pro všechny studenty doktorského studia?

Pod videem, které jsem natočil o doktorském studiu, se mi včera objevil komentář od mé divačky. Ta sice uvažuje o doktorském studiu, ale zřejmě jsem ji zaskočil informací, že by měla mít i povinnost vycestovat na zahraniční stáž.

Abych to dovysvětlil.

Stejně jako většina doktorandů je někde zaměstnaná (jen ze stipendií se žít dlouhodobě nedá), dokonce na hlavní pracovní poměr, a proto by volila kombinovanou formu studia.

Není si ale jistá, jestli by dokázala zkombinovat vědeckou stáž s prací na plný úvazek. Její obavy chápu, zaměstnavatelé nebývají nadšeni, když si chce vzít zaměstnanec měsíční volno v kuse.

Otázka mé čtenářky

Ráda bych se zeptala, zda si myslíte (víte), že třeba ty konference a zahraniční stáže jsou nutné i pro kombinované studium? Při práci na HPP se toho trošku obávám. Děkuji moc

Moje odpověď

Milá paní kolegyně,
i když zahraniční stáže patří mezi standardní požadavky kladené na studenty doktorského studia, stačil COVID a vše bylo jinak, a po přechodnou dobu to šlo i bez nich.

Co si myslím o stážích?

Já osobně si myslím, že stáže každého člověka velmi obohatí. Mluvím z vlastní zkušenosti. Sám jsem strávil měsíční pobyt na Wirtschaftsuniversität ve Vídni na jednom z nejlepších institutů daňového práva na světě. (Ano, byl jsem tam jak Alenka v říši divů.)

Odjel jsem tam ale ještě v době, kdy jsem neměl děti a práci jsem si v naší rodinné firmě mohl „vzít“ s sebou a dělat ji na dálku.

Jsou opravdu povinné?

Odpověď na tuto otázku bude záležet na konkrétním oboru a na požadavcích školy a školitele. Teoreticky by asi šlo nahradit tuto povinnost jinou aktivitou. O konkrétních možnostech se předem informujte na studijním oddělení, nebo ještě lépe u budoucího školitele.

Co když ale stáže povinné budou? Dá se to nějak…

Ano, dá. Samozřejmě to bude zásah do Vašich pracovních aktivit, ale řešení bych pro Vás měl. Nikde není psáno, že musíte odjet na stáž na celý měsíc (nebo dokonce semestr).

Mám tím na mysli na celý měsíc v kuse; bez přerušení. Abyste splnila tento měsíc, můžete si své studijní pobyty rozdělit na kratší úseky. Např. 14 dní v 1. ročníku, týden ve druhém a týden ve třetím. Tohle jsou věci, které vysoké školy běžně akceptují.

A ty konference?

Konference jsou důležité v tom, že Vám umožňují konfrontovat vlastní názory s (mezinárodním) publikem. Ta „čočka“, kterou obvykle od zkušenějších výzkumníků dostanete, stojí za těch 15 minut hrůzy. Opět Vás to posune v myšlení o vlastním tématu.

(Taky vlastní zkušenost.)

Navíc tím splníte publikační výstup. Což je další povinnost doktoranda – publikovat na dané téma.

Stáž i konference se dají i spojit

Když budete mít štěstí a budete dobře plánovat, teoreticky byste mohla vyjet na týdenní stáž na instituci, kde probíhá v daném týdnu i konference, které se zúčastníte.

Tím zvládnete dvě povinnosti současně. Jen si když tak ověřte, kolik z tohoto pobytu Vám bude uznáno Vaší vysokou školou.

Konference bývají kratší, většinou v délce 1-3 dnů. Teoreticky (záleží na oboru a podmínkách studia) Vám mohou být uznány i jako zahraniční pobyt.

Konferencí se ale samozřejmě můžete zúčastnit i v České republice (zejm. na vysoké škole, kde studujete), takže konferencí bych se nebál.

Máte pochybnosti? Riskněte to!

Milá paní kolegyně,

máte-li pochybnosti o tom, jestli to dokážete vše zvládnout, promluvte si o studiu s budoucím školitelem a podejte si přihlášku.

Nic horšího, než že v prvním ročníku studium ukončíte, se stát nemůže. Končí takhle většina studentů. Ale třeba Vy budete právě ta, která je úspěšně dokončí…

Přeji Vám proto mnoho úspěchů.

Pavel Semerád

4.8/5 - (5 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *