Jak dlouho lze studovat bakalářské studium a za kolik?

Otázka mé čtenářky

Obracím se na Vás s otázkou ohledně maximální doby studia. Četla jsem, že dohromady je možno bakalářské studium studovat šest let.

Já jsem nyní neúspěšně po třech letech studium ukončila. Znamená to, že mám ještě tři roky, ve kterých mohu zkusit bakaláře vystudovat, a pokud vyčerpám i tyto tři roky, tak už poté nemohu bakaláře studovat?

Moje odpověď

Děkuji za Vaši otázku. Problém, který popisujete, je v tom, že zaměňujete maximální délku jednoho bakalářského studia s maximální délkou všech bakalářských studií.

Zatímco v prvním případě je maximální limit u 3letých studií opravdu dvojnásobek standardní doby, tedy 6 let, studovat jakákoliv další bakalářská a magisterská studia můžete klidně celý život.

Pozor ale na poplatky

Studovat na vysoké škole celý život je sice lákavá myšlenka, ale i ta má svoje omezení. Pokud neúspěšně ukončíte studium, nebo se doba Vašeho studia protáhne nad lhůtu standardní doba studia navýšená o 1 rok, budete platit poplatky za prodlouženou dobu studia.

Tyto poplatky budete platit až do té doby, dokud se vám studium, nebo následné studium nepodaří úspěšně ukončit.

Tipy, jak „ušetřit“ na poplatcích

Zjistěte si, jestli se vám opravdu budou započítávat celé tři roky?

Ověřte si na studijním oddělení (studijní referentky mají přístup do matriky Vašeho studia), kolik let máte skutečně odstudovaných. Během omezení způsobených pandemií COVID 19 se totiž část semestrů do lhůty nezapočítávala.

Vyzkoušejte celoživotní studium

Jakmile se Vás budou poplatky týkat, zvažte, zda nepřestoupit do celoživotní formy studia, kterou nabízejí veřejné vysoké školy.

NEVÝHODY: Přijdete o status studenta (=studentské výhody).

VÝHODY:

 1. Platíte jen za zapsané kredity. Jejich výše se v porovnání s poplatky za prodlouženou dobu studia zvyšuje – pokud vůbec – jen velmi pomalu.
 2. Pokud byste ale měla tu možnost, mohl by si dát tyto náklady Váš zaměstnavatel (samozřejmě i Vy, pokud podnikáte) do daňově uznatelných nákladů.

Studium soukromé vysoké školy

Chcete-li si ponechat status studenta, zvažte studium na soukromé vysoké škole (záleží samozřejmě na oboru a na tom, co chcete dále v životě dělat).

Pokud byste ale chtěla studovat např. ekonomii, management, právo nebo pedagogiku, můžete si vybrat z široké nabídky škol a oborů v České i Slovenské republice.

Já Vám mohu doporučit vysoké školy, kde sám působím – Newton University s pobočkami v Praze, Brně a Bratislavě a brněnskou Vysokou školu Sting.

V čem je výhoda u soukromých vysokých škol v porovnání s poplatky na veřejných vysokých školách?

Ano, studium se na nich platí. Cena za semestr je ale zpravidla nižší než poplatek za překročení standardní doby studia na veřejné vysoké škole.

Např. na Masarykově univerzitě zaplatíte v případě překročení studia o 18 měsíců 36.000 Kč za semestr (rok 2022). To je částka, která Vám na Stingu vystačí téměř na celý akademický rok 2022 – školné 40.482 Kč.

Tři roky VOŠky a jeden rok vysoké

Pak je ještě jedna cesta, která je sice delší, ale nákladově výhodnější. Záleží sice na oboru, ale je možné také vystudovat vyšší odbornou školu a navázat na ni ročním bakalářským studiem.

Tato kombinace je možná např. na Obchodní akademii a vyšší odborné škole na Kotlářské v Brně (školné 3000 Kč/ročně) a bakalářské studium si za rok můžete dodělat na Stingu nebo na Provozně ekonomické fakultě MENDELU. Titul DiS. Vám potom zůstane také. 🙂

—-

Jak vidíte, možností, jak dále studovat je mnoho.

Přeji Vám úspěšné (nejen) bakalářské studium

Pavel Semerád

4/5 - (5 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 10

 1. Dobrý den, je možné, že po mně soukromá vysoká škola požaduje platit školné, i když
  jsem tam již pět let nebyl a nemám dokončené ani Bc. studium?

  1. Dobrý den,
   přijde mi to jako nějaká divná praktika z devadesátek.
   Nevím sice, co je obsahem vaší smlouvy a k čemu jste se v ní upsal, ale podle běžné praxe jste měl mít už dávno ukončené studium kvůli neplnění studijních povinností.
   Pozor, něco jiného by bylo, kdybyste dlužil na školném za dobu, po kterou jste studoval. V tom případě by byl nárok školy oprávněný. Že jste nedokončil bakalářské studium, nemůže být argumentem pro neplacení.
   Doporučuji záležitost konzultovat s právním zástupcem.
   PS

 2. Zdravím, mam pomerne specificky dotaz, nikde se mi nepodarilo nalezt odpoved, tedy bych se Vás rad zeptal: pokud jsem uspesne vystudoval Bc. za 3+1 rok prodlouzeni a letos v cervnu bych uspesne dokoncil Mag. studium (2 roky studia), lze se jiz ted prihlasit na dalsi vysokou skolu na Bc.? Bude vyzadovan nejaky poplatek za dalsi studium nebo je toto ok? Moc dekuji za odpoved.

  1. Ano, prihlasit se muzete. Pokud uspesne dokoncite soucasne studium, budete studovat bez poplatku standardni doba + 1 rok. PS

 3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu muset platit poplatky i za dobu po kterou mám studium přerušené nad rámec 4 let pro bakalářský obor. Do studia bych se vracela ve chvíli, kdy by jeho délka dosáhla (i s přerušením na rok) 4,5 roku. Budu za tento půlrok navíc platit i v případě, že bylo studium přerušené (doba přerušení se mi počítala do doby studia)? Nebo začnu platit až jakmile nastoupím zpátky do školy?
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Přerušená doba studia se do odstudovaných let nazpočítává. Doporučuji vám, abyste se obrátila na studijní oddělení, kde vám řeknou přesnější informace.
   PS

 4. Dobrý den,
  v září 2023 jsem započal své první bakalářské studium na vysoké škole. Zápis byl 5. září 2023 a začátek akademického roku 2023/2024 byl 1. září a končí tedy 31. 8. 2024. Ve studiu nechci pokračovat a budu se hlásit na jiný bakalářský obor. Teď řeším ale menší problém. Jak je to se započítáním odstudované doby, když na bakaláře mám 4 roky. První půl rok končí 1. března. Chápu to správně, že pokud ukončí studium do 1. března 2024, tak na dostudování dalšího bakaláře mám 3 roky a 6 měsíců, protože dalších 6 měsíců nezapočnu? Děkuji za odpověď.

  S pozdravem P.

  1. Dobrý den,
   doporučuji studium ukončit co nejdříve (před začátkem letního semestru), aby Vám zůstalo 3,5 roku pro nové studium.
   Přesná data Vám sdělí na studijním oddělení.
   PS

 5. Dobry den, mam dotaz, mam dokonceny prvni rocnik na CZU, druhy rocnik jsem opakovala, ale z mnoha duvodu tam nechodila a takze druhy rocnik nemam a potreti opakovat asi jiz nelze. Kdybych sla nyni na jinou vysokou skolu, verejna a bez prijimaciho rizeni, asi mi nic neuznaji, zajima me delka studia, jak je to s poplatky 25 mi bude koncem roku. Pripadne kdybych sla na soukromou, jaky je rozdil cenovy proti UK, tedy ve smyslu, poplatky za studium na UK.

  Dekuji

  1. Dobrý den,
   poplatky nejsou odstupňované dle věku, ale délky (již absolvovaného/neúspěšného) studia. Více informací najdete v mém článku o poplatcích za studium.
   Školné na soukromých vysokých školách závisí i na oboru, který se zvolíte. Obvykle se pohybuje mezi 25 – 30 000 Kč/semestr. Jsou ale výjimky. Na soukromé Vysoké škole Sting, kde za studium zaplatí(me) vám (pro více informací). PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *