Otázka mé čtenářky
Obracím se na Vás s otázkou ohledně maximální doby studia. Četla jsem, že dohromady je možno bakalářské studium studovat šest let.
Já jsem nyní neúspěšně po třech letech studium ukončila. Znamená to, že mám ještě tři roky, ve kterých mohu zkusit bakaláře vystudovat, a pokud vyčerpám i tyto tři roky, tak už poté nemohu bakaláře studovat?
Moje odpověď
Děkuji za Vaši otázku. Problém, který popisujete, je v tom, že zaměňujete maximální délku jednoho bakalářského studia s maximální délkou všech bakalářských studií.
Zatímco v prvním případě je maximální limit u 3letých studií opravdu dvojnásobek standardní doby, tedy 6 let, studovat jakákoliv další bakalářská a magisterská studia můžete klidně celý život.
Pozor ale na poplatky
Studovat na vysoké škole celý život je sice lákavá myšlenka, ale i ta má svoje omezení. Pokud neúspěšně ukončíte studium, nebo se doba Vašeho studia protáhne nad lhůtu standardní doba studia navýšená o 1 rok, budete platit poplatky za prodlouženou dobu studia.
Tyto poplatky budete platit až do té doby, dokud se vám studium, nebo následné studium nepodaří úspěšně ukončit.
Tipy, jak „ušetřit“ na poplatcích
Zjistěte si, jestli se vám opravdu budou započítávat celé tři roky?
Ověřte si na studijním oddělení (studijní referentky mají přístup do matriky Vašeho studia), kolik let máte skutečně odstudovaných. Během omezení způsobených pandemií COVID 19 se totiž část semestrů do lhůty nezapočítávala.
Vyzkoušejte celoživotní studium
Jakmile se Vás budou poplatky týkat, zvažte, zda nepřestoupit do celoživotní formy studia, kterou nabízejí veřejné vysoké školy.
NEVÝHODY: Přijdete o status studenta (=studentské výhody).
VÝHODY:
- Platíte jen za zapsané kredity. Jejich výše se v porovnání s poplatky za prodlouženou dobu studia zvyšuje – pokud vůbec – jen velmi pomalu.
- Pokud byste ale měla tu možnost, mohl by si dát tyto náklady Váš zaměstnavatel (samozřejmě i Vy, pokud podnikáte) do daňově uznatelných nákladů.
Studium soukromé vysoké školy
Chcete-li si ponechat status studenta, zvažte studium na soukromé vysoké škole (záleží samozřejmě na oboru a na tom, co chcete dále v životě dělat).
Pokud byste ale chtěla studovat např. ekonomii, management, právo nebo pedagogiku, můžete si vybrat z široké nabídky škol a oborů v České i Slovenské republice.
Já Vám mohu doporučit vysoké školy, kde sám působím – Newton University s pobočkami v Praze, Brně a Bratislavě a brněnskou Vysokou školu Sting.
V čem je výhoda u soukromých vysokých škol v porovnání s poplatky na veřejných vysokých školách?
Ano, studium se na nich platí. Cena za semestr je ale zpravidla nižší než poplatek za překročení standardní doby studia na veřejné vysoké škole.
Např. na Masarykově univerzitě zaplatíte v případě překročení studia o 18 měsíců 36.000 Kč za semestr (rok 2022). To je částka, která Vám na Stingu vystačí téměř na celý akademický rok 2022 – školné 40.482 Kč.
Tři roky VOŠky a jeden rok vysoké
Pak je ještě jedna cesta, která je sice delší, ale nákladově výhodnější. Záleží sice na oboru, ale je možné také vystudovat vyšší odbornou školu a navázat na ni ročním bakalářským studiem.
Tato kombinace je možná např. na Obchodní akademii a vyšší odborné škole na Kotlářské v Brně (školné 3000 Kč/ročně) a bakalářské studium si za rok můžete dodělat na Stingu nebo na Provozně ekonomické fakultě MENDELU. Titul DiS. Vám potom zůstane také. 🙂
—-
Jak vidíte, možností, jak dále studovat je mnoho.
Přeji Vám úspěšné (nejen) bakalářské studium
Pavel Semerád