Státnice bývají velmi často plné stresu, nervozity a (ne)vědomostí. Takže se může stát, že někteří studenti neuspějí. Není to samozřejmě nic příjemného. Zvláště pak ti, kteří pracují (a mají děti), už tuší, že je čeká další časově náročná příprava na státnice při zaměstnání nebo podnikání. Tak jako Lenka…
Jsem 22letá slečna, která neuspěla u státních zkoušek ve svém vysněném oboru. Mám možnost nastoupit na pracovní místo, o kterém se mi ani nesnilo. (Vezmou mě i bez toho titulu, jen je potřeba si ho dodělat samozřejmě.) Jenže nevím, jak to teď vše dát dohromady?! Odmítnout práci a učit se? Zvládnout nové zaměstnání i učení? Je to reálné? Jsem ten typ, který je velmi pečlivý, ale na druhou stranu hodně vystresovaný. Proto se bojím nyní nových věcí, které mě budou čekat v zaměstnání, kdy po práci dorazím domů v 7 večer a budu se muset po nocích učit.
Moje odpověď
Milá Lenko,
mrzí mě, že vám státnice nevyšly, ale je zbytečné, abyste se v tom utápěla a prohlubovala svůj splín. Jste teprve v poločase. I když teď prohráváte 0:1, pevně věřím, že ve svém zápase nakonec zvítězíte.
Příprava na státnice je náročná, to jste už poznala sama. Můžete ale těžit ze zkušeností, které jste získala na prvním termínu, protože už víte, do čeho půjdete. Díky tomu můžete zvolit taktiku na přípravu.
Nevím, kolik předmětů budete opakovat – i kdyby všechny, tak se nic neděje – ale je výhoda, že se můžete učit (jen) neúspěšné části.
To, že budete u přípravy pracovat (v oboru?), vám může být ku prospěchu, protože si teoretické znalosti vyzkoušíte v praxi. Večerní učení není žádná hitparáda, ale pokud budete důsledně dodržovat svůj harmonogram průběžné přípravy, zcela jistě zvládnete nastudovat velké množství informací a dobře se připravit.
Takže nevěšte hlavu, vezměte si tužku a papír a naplánujte si časové etapy, kdy se budete co učit. Nezapomeňte si tyto časy vyznačit i ve svém diáři.
Přeji vám mnoho úspěchů u státnic.
Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.
Pavel Semerád