Jaký je váš plán B na cestě k úspěchu?

Plán B

Mám rád motivační videa, vždycky mě nabijí takovou zvláštní energií. Připadám si po jejich zhlédnutí silnější a odhodlanější. A už zítra mám v plánu otočit svět vzhůru nohama. 🙂

Možná to máte taky tak.

Jenomže ne každému se podaří dosáhnout vysněného úspěchu.

Proč?

Máme strach jít za svým snem

I když se to zdá zvláštní, mnoho lidí ve svůj úspěch jednoduše nevěří. Pořád hledají argumenty, proč by to nemělo vyjít? Jak tuto bariéru překonat radí Peter Urbanecuznávaný konzultant a motivátor.

5 věcí, díky kterým budete vždy chudí

Strach není jediná brzda, která nám brání uspět. David Kiršmarketingový vizionář zmiňuje ve svém motivačním videu 5 věcí, kvůli kterým (ne)budeme vždy chudí.

I tak nakonec uspěje jen 5 % lidí

Pětku zmiňuje i Ivo Toman ve své audioknize s názvem Proč jen 5 % lidí uspěje.

Statistika je proti nám

Jestli to počítám dobře, až 95 % lidí neuspěje. Při tom máme vše ve vlastních rukou. Ani motivační videa nás nemohou přenést až na konec cesty. Jejich skutečným cílem totiž je, abychom se vůbec rozhodli po ní vyrazit.

Jaký je váš plán B?

Nikdo vám nezaručí, že i když po cestě půjdete správně, že neklopýtnete. Konkurence je obrovská a uspět proti ní znamená dělat věci jinak a lépe; o mnoho lépe. Vývoj technologií nejde zastavit. Všechno, co jde, se postupně automatizuje a nahrazuje se efektivnějším řešením. Už si nevystačíte jen s tím, co jste se učili před 10 nebo 15 lety. To stejné bude platit i za 10 nebo 15 let.

A to mě konečně přivádí k dnešnímu tématu. Zkuste si odpovědět na následující otázku. Jaké máte trumfy, které vám pomohou být konkurenceschopní i za 15 let? Jaký je váš plán B?

Je tomu týden, co jsem seděl s partou řemeslníků na obědě, a padla věta, kterou jste již určitě někdy slyšeli. No jo no, každý by chtěl být manažer, ale nikdo nechce dělat „rukama„. Byla to reakce na skutečnost, že všichni chtějí sedět v kanceláři, protože práce rukama není IN. Chápu to. I já jsem byl (za manuální práci) odstrašujícím příkladem. Teď si uvědomuji dvojí význam této věty. 🙂

Samozřejmě jsme nepřišli s žádným převratným řešením, ale tato věta ve mně přetrvala a já se k ní musím stále vracet. Pokud je alespoň trochu pravdivá, znamená to, že je obrovský přetlak v některých oborech, kde se všichni chtějí uchytit a uspět. V oborech, kde jste jen jedním (jednou) z mnoha. Znovu se vrátím k mé otázce, jaké trumfy máte v záloze, abyste se odlišili?

Je vašim trumfem vzdělá(vá)ní?

Možná si někteří z vás položí otázku: „A to se mám jako pořád učit?“ A já jen souhlasně pokývám. Jsem velmi rád, že ve videu David Kirš zmínil fakt, že se lidé po dokončení školy přestávají učit. A proto jsou chudí… To je vaše výhoda!

Vzdělávání je celoživotní cesta a skutečně bohatí budete, pokud budete otevření novým myšlenkám a pokud se necháte inspirovat jinými lidmi na vaší vlastní cestě k úspěchu. Osobní rozvoj – hlad po vědomostech – je totiž opravdu důležitý.

Nebo si myslíte, že se vám kariéra nemůže pokazit?

Asi máte pravdu! Podívejme se ale do budoucna. Co budu dělat za 15 let?

Jako učitele mě již brzy nahradí e-learning a online studium.

Profesně se věnuji účetnictví a daním. Jenže roboti budou na takové úrovni, že jim dáte data a během krátké chvíle vám vytisknou bezchybné daňové přiznání dle zákonů v kterémkoliv státě na světě.

Jako obchodníka mě může kdykoliv přebít silnější konkurence.

Chtěl jsem vytáhnout svojí abecedu z řidičáku – B, C, C+E a T – jenomže už dnes řídí auta roboti s takovou přesnosti, že se jim mohu jen obtížně vyrovnat.

Angličtina a němčina (nebo jiný světový jazyk)? To je dnes standard.

Sakra, to jsou vyhlídky!

Takže jakáže bude moje budoucnost?

Nevím, jak jste na tom vy. Moje budoucnost není růžová, protože všechno, co dělám, už za pár let skončí.

Připravuji si proto zadní vrátka pro případy, že by přišel zlom a něco mi nevyšlo (skončilo). Je to ale velmi ambiciózní cíl – být co nejlépe připraven na něco, na co se připravit snad ani nedá.

Přesto se o to snažím. Jenže takových je nás spousta!

Pokud vám mohu radit, nezůstávejte pozadu a vydejte se stejnou cestou.

Přeji vám hodně úspěchů ve vaší kariéře!

Pavel Semerád

4.7/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *