Jak překonat autorskou krizi při psaní diplomky?

Psaní diplomky to není práce na týden. Je to komplexní činnost, která vám zabere několik týdnů. Platí to však jen v případě, když vám všechno vychází a obloukem se vám vyhýbají autorské krize. Jinak se to psaní může pěkně protáhnout.

Co je to autorská krize?

Autorská krize je stav, který vám brání ve psaní. Jinými slovy – civíte „do toho“  hodiny bez uspokojivého výsledku. Jo, tak to je ono.

Neznám člověka, který by tento stav nezažil. Problém je v tom, že neexistuje jediný spouštěcí mechanismus a ani jediný univerzální lék pro všechny.

Nevyplatí se to ale podceňovat. V lepším případě totiž riskujete jen přerušení psaní o několik měsíců, v horším případě vám hrozí odklad státnic, prodloužení studia, nebo jeho úplné ukončení.

Co může být příčinou krize a jak to překonat?

Říká se, že ve správně pojmenovaném problému se skrývá i jeho řešení. Já jsem proto vybral následující 4 faktory, kterými jsem si buď sám prošel, nebo je prožil někdo z mého okolí.

1) Problematické pracovní prostředí

Ať chcete nebo ne, když píšete diplomku, potřebujete mít dobré pracovní prostředí. Teď to nemyslím zle, ale rodinné nebo pracovní povinnosti dokáží psaní hodně zkomplikovat. Přidejte k tomu ještě časový pres a pracovní idylka je fuč.

Rodina

Pokud už máte rodinu, je dělba času mezi studium a děti asi to vůbec nejtěžší. Nejraději byste chtěli být se svými blízkými, místo toho sedíte nad diplomkou a ani za hodinu nenapíšete víc než půlku stránky.

Vím, že je to těžké – sám jsem si tím prošel.

Je to ale prostě věc, se kterou se musíte počítat. Nikdo neříkal, že to bude jednoduché. Ale vždyť vám zbývá už jen ta diplomka. Kdybyste to teď zabalili, veškerý čas, který jste obětovali studiu na úkor rodiny, by byl ztracen.

Nyní by vám měl pomoci druhý z rodičů a i se zatnutými zuby by si měl vzít děti na povel. Vy jim ale slibte, že až to doděláte, všechno jim to vynahradíte. Teď se nebojte změnit i pracovní prostředí – vyrazte na chatu nebo do knihovny.

Pracovní povinnosti

Každá práce je jiná. Obvykle se ale náročnost a množství úkolů odvíjí od sezony. Je mi jasné, že chtít cokoliv po účetních koncem března, kdy se připravují daňová přiznání, je naprosto zbytečné.

Pokud začíná vaše sezona v době, kdy byste měli psát? Tak s tím počítejte už na začátku psaní při plánování harmonogramu. Je potřeba psát efektivně – když to jde, píšu, když to nejde, nepíšu, protože bych stejně nic nenapsal.

Musíte-li opravdu pracovat, udělejte v práci maximum, abyste se mohli co nejdříve pustit se stejným zápalem do diplomky.

2) Zdravotní potíže

Psát se zdravotními problémy je skoro za trest. Máte rýmu, chřipku, migrénu, bolí vás zuby nebo záda? To je lepší psaní odložit, protože toho dnes moc nevymyslíte.

Podobné je to i v případě psychických potíží. Zasáhne-li vás nějaká (ne)příjemná událost může to zastavit i nadějně se rozjíždějící psaní na dlouhou dobu. Je potřeba se s tím však co nejdříve vyrovnat.

3) Máte udělat jen „drobnost“? Tak ji neodkládejte!

Velmi často se autorská krize dostavuje ve chvíli, kdy máte dotáhnout jen nějakou pasáž – např. statistické vyhodnocení výsledků, nebo opravu nějaké drobnosti.

Neodkládejte to! Z jednoho půldne je za chvíli týden a pořád nic. Z toho je jediná cesta. Udělejte to ještě dnes. Vždyť je to jen pár úprav v Excelu.

Trápí vás jiné pochybnosti? No, tak napište svému vedoucímu a požádejte ho o konzultaci. Někdy stačí 30 minut s vedoucím a je po krizi.

4) Den blbec

Čas od času přijde den D, totiž spíše B – bé jako blbec. I kdybyste se rozkrájeli, nic se vám nedaří, nemáte na nic náladu. Nejraději byste se před světem zamkli a zalezli pod peřinu. Tak to udělejte, prospíte se a zítra bude zase lépe.

Doplnění závěrem 🙂

Milí autoři,
to, co jsem tu teď napsal, nejsou alibi. Nechci, abyste to brali jako omluvu, proč dnes nebudete psát. Chtěl jsem vám jen ukázat, že krize ke psaní patří a že možná potkají i vás. Je však nutné je co nejdříve překonat.

Dlouhodobé odkládání diplomky vede k tomu, že se vám začne cíl vzdalovat. Nakonec přestanete věřit, že ho někdy dosáhnete, čímž se dostanete do spirály, ze které vede jen jediná cesta – dopsat to!

Držím vám pěsti, abyste tu svoji krizi brzy překonali.

Pokud jste se s diplomkou ocitli na mrtvém bodě a nevíte, jak a čím pokračovat, napište mi. Sice za vás diplomku nenapíšu, ale poradím vám. Někdy stačí opravdu jen málo a svoji autorskou krizi překonáte.

Pavel Semerád

5/5 - (10 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *