Jsou mé názory nesprávné a z pseudoakademického světa?

Nechtěl bych, aby někdo tento příspěvek chápal jako podrážděnou reakci na (oprávněnou) kritiku. To určitě ne! Na druhou stranu si za svými názory stojím. Záleží na každém z vás, jestli se mými radami a doporučeními budete řídit. Máte možnost volby. Svobodně.

Tento článek je jen mojí reakcí na komentář, který se dnes objevil pod mým videem na YouTube.

V tomto videu doporučuji studentům, aby se svých učitelů neptali, jestli jsou přednášky povinné, protože si jinak mohou zbytečně pokazit vzájemný vztah už na začátku semestru.

Prý je to ale jednostranný a nesprávný pohled z pseudoakademického světa!

Právě toto mi napsala jedna studentka. Doslova mi napsala:

A co takhle studenti, kteří se ptají „A je takhle přednáška povinná?“, třeba z toho důvodu, že mají ke studiu dvě, tři brigády? Protože takové studenty nedotují rodiče a mají všechno vydřené? O takových studentech není ve videu není ani muk.

Za mě dost jednostranný a nesprávný pohled na danou problematiku.

Jinak prostě jsou akademičtí pracovníci normální zaměstnanci. Také půjdu do práce, i když si polovina mých kolegů vezme ten den dovolenou.

A že bych měla nějaké výčitky svědomí, že jsem si zrovna na meeting připravila blikající prezentaci s tmavě zeleným pozadím a modrým písmem… ? Můžu taky plakat, jak chci, ale prostě do práce půjdu.

A hodně tvrdá realita je úplně jinde než ve vašem pseudoakademickém světě

Moje odpověď

Děkuji Vám za komentář. Pokud jste video viděla celé a nereagujete jen na základě titulku, tak jste si správně všimla, že není o studentech, které popisujete ve svém příkladu a to záměrně.

„Cílovkou“ jsou studenti ze scénky v čase 4:28 (pozn. pro čtenáře blogu: šlo o otráveného a znuděného studenta). Máte samozřejmě právo na názor, že jde o jednostranný a nesprávný příklad z pseudoakademického světa. Já si to však nemyslím.

Možná jsme se jen nepochopili, ale studenti, kteří dokážou překonávat i nepříznivé podmínky během studia, si zaslouží můj obdiv. Na druhou stranu – každý student je zodpovědný sám za sebe a vše záleží na jeho životních preferencích (a bohužel i možnostech).

Pokud musíte mít během studia 2-3 brigády, je otázkou, jestli by nebylo efektivnější studovat kombinovaně a mít jedno zaměstnání (podnikat), nebo financování řešit i jiným způsobem např. splnit podmínky pro udělení stipendia. Nepřísluší mi to však hodnotit.

Ačkoliv se může můj názor zdát jako povrchní, jako učitel nemohu za studenty řešit tyto problémy. I když mi věřte, že bych velmi rád. Ale nejde to! 🙁

A abych nezapomněl, i mně vadí prezentace s tmavě zeleným pozadím a modrým písmem. 🙂

Přeji Vám mnoho úspěchů během studia.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *