Kde najdete zdroje pro diplomku i během karantény?

Kdybych tak mohl(a) zůstat doma!

Studenti, kteří se během psaní diplomky dostanou do časového presu, si s blížícím se termínem pro odevzdání přejí jediné – někam se na pár dní zavřít a v klidu tu práci dopsat. Většina studentů si ale takový luxus dovolit nemůže.

Ale co když se vám to přání nedobrovolně splní?

Jenomže, co když nastanou okolnosti, které vás donutí zůstat doma v karanténě, nebo budete hospitalizovaní v nemocnici? Co když budete kvůli zdravotním problémům úplně odříznuti od okolního světa?

Nemusíte zrovna psát diplomku, aby vám to dostatečně zkomplikovalo plány. Nechci zbytečně vyvolávat paniku, ale myslím, že chápete, co tím chci říct. Prostě se nikam nedostanete – ani do školy, ani do knihovny.

Někdo by mohl říct, že se budete „válet“ doma. I když nedobrovolně.

Já si ale spíše myslím, že toho času budete chtít maximálně a smysluplně využít např. právě ke psaní diplomky.

Proto doufám, že vám k tomu pomůže i tento článek. Musím však zdůraznit, že je o psaní teoretické části. Nedokáže nahradit práci ani v laboratoři ani v terénu. Ale to je asi jasné.

Jak najít z domu odborné zdroje?

V diskuzi (2. 3. 2020) vyvolané rozhodnutím Mendelovy univerzity uzavřít kampus studentům z důvodu prevence proti šíření koronaviru zazněly i následující věty:

Aspoň tu knihovnu otevřenou nechat mohli třeba „na vlastní nebezpečí“, ale psát diplomku bez zdrojů bude pro některé náročné.

A kde máme psát závěrečné práce, když nám hoří termíny a do knihovny a studovny potřebujeme?

Chápu to, protože zdroje jsou pro každou diplomkou velmi důležité. Ale najít je můžete i z domu a nemusíte kvůli tomu do školy.

Tak kde najít zdroje?

No, na internetu přece. 🙂

Google Scholar

Já při psaní teoretické části (literární rešerše) nejraději používám Google Scholar, což je online databáze s vědeckými články, knihami a závěrečnými pracemi.

Stačí zadat klíčové slovo (název článku nebo jméno autora) a zobrazí se vám výsledky, se kterými můžete dále pracovat. Výsledky jsou řazeny dle shody s klíčovými slovy a autority v oboru můžete najít podle počtu citací jinými autory.

DigiZeitschriften – databáze německy psaných článků

Pokud potřebujete pracovat s německy psanými texty, doporučuji vám DigiZeitschriften. Děkuji Martině Machátové z Moravské zemské knihovny za skvělý návod, jak na to.

Vzdálený přístup k placeným elektronickým zdrojům

Zcela určitě narazíte na zajímavé zdroje v kvalitních vědeckých časopisech (s impakt faktorem), které jsou však dostupné jen platícím čtenářům. Zdarma je jen abstrakt popř. úryvek první strany.

Existuje však způsob, jak si takový článek přečíst z domu, aniž byste za to museli platit. Vysoké školy mívají pro své studenty a zaměstnance koupené přístupy do těchto databází. Tyto přístupy jsou z počítačů zapojených v univerzitní síti.

Virtuální privátní síť – VPN

Udělejte si ze svého počítače „univerzitní“ počítač. Jako studenti máte možnost „připojit“ se do univerzitní sítě i z domu pomocí virtuální privátní sítě (VPN).

Návod, jak nastavit počítač a jak se připojit k VPN, najdete na stránkách vysoké školy. Pokud nevíte, kde najít návod, zadejte do Google „VPN + doména vaší vysoké školy“.

Pokud vše nastavíte správně, zase tak složité to není, bude mít váš počítač stejný přístup jako ten, který byste používali ve škole a to se všemi přístupy do vědeckých databází.

Vzdálený přístup bohužel nelze použít pro licencovaný software, který může být jen na univerzitních počítačích.

Online připojení přes Shibboleth

Pomocí loginu a hesla do informačního systému vysoké školy se můžete přihlásit do online databází přes systém Shibboleth. Využít ho můžete jako studenti např. MUNI, OSU, UK, UPCE, UPOL, VŠB.

Další možnosti elektronických zdrojů

Chcete-li vědět i o dalších konkrétních možnostech, které vám vysoká škola nabízí, zadejte do vyhledávače např. „e-zdroje + doména vysoké školy“.

Kde najít knihy online?

S knihami je problém.

Knihy zpravidla nejsou online, protože mnoho knih nemá svoji e-podobu. Aby bylo možné číst i staré knihy na internetu, musel by je někdo naskenovat a nahrát na internet, čímž by mohl porušit autorská práva.

Přesto některé knihy můžete najít i v databázi Google Knihy v PDF formátu.

Nevýhodou však je to, že je obvykle v těchto knihách vynecháno několik stran textu. Pokud potřebujete tištěnou knihu kompletní, budete muset (někoho poslat) do knihovny. S tím se asi nedá nic dělat. Anebo je tu ještě BOOKPORT.

Bookport je moje oblíbená online knihovna.

Jasně, není to Národní knihovna České republiky ani Moravská zemská knihovna. Ale i na BOOKPORTu najdete knihy z mnoha různých oborů a z renomovaných nakladatelství vč. Grady.

Já sám tuto knihovnu využívám při psaní mé diplomky (MBA) na CEMI a jsem s ní spokojen. Knížky totiž můžu číst i offline, takže mám tuto knihovnu po ruce opravdu kdykoliv a kdekoliv.

>>Vyzkoušejte si BOOKPORT také. Když navíc zadáte kód TATULDA,
získáte moji 20% slevu na měsíční předplatné.<<<

Některé vysoké školy poskytují pro své studenty přístup do BOOKPORTu zcela zdarma. Proto si ověřte, jestli to náhodou není i ta vaše. A kdyby nebyla, nezoufejte. Napište mi e-mail na pavel@tatulda.cz a já bych pro vás připravil zajímavou nabídku.

Možnosti jsou, jen je nutné jich využít

Jak vidíte, i z domova můžete pracovat s kvalitními zdroji pro svoji teoretickou část. Představte si, jaké to muselo být před 30 lety, kdy jedinou možností byly opravdu jen knihy a články v knihovně.

Přesto vám přeji, aby se vám všechny zdravotní problémy vyhýbaly obloukem.

Pavel Semerád

PS. Napište mi do komentáře, jaké zdroje využíváte vy? Děkuji. 🙂

4.5/5 - (19 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 6

  1. Mohu ve své bakalářské práci používat právě knihy z portálu google knihy, i když jsou některé stránky vynechány, ale pro mé účely mi postačí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *