#Koronavirus: Jak se bude zkoušet a kdy budou státnice?

Během minulého týdne jsem dostal několik otázek týkajících se zkouškového období. Ptali jste se mě na to, kdy se všichni zase vrátíme zpátky do školy, kdy začne prezenční výuka, jak bude vypadat zkoušení, kdy budou státnice a kdy budou přijímačky?

Protože na tyto otázky odpovídám velmi často a podobně, napsal jsem tento příspěvek jako moji odpověď na vaše nejčastější otázky (FAQ).

UPOZORNĚNÍ: Nedovoluji si predikovat vývoj šíření koronaviru COVID – 19 a nepřísluší mi jakkoliv hodnotit celosvětová omezení, která jsou přijímána jako prevence proti nákaze.

Jde o můj soukromý názor a pohled jednoho učitele. Nic víc od toho, prosím, nečekejte.

Kdy se vrátíme zpátky do školy a kdy začne prezenční výuka?

Všichni učitelé jsou připraveni zahájit výuku, jakmile pominou důvody pro zavedení distančního studia. Moc bych si přál, aby to bylo už brzy. Koukání do monitoru při online přednáškách mi studenty v lavicích nenahradí. 😥 Zdraví nás všech je ale přednější!

V médiích se už začalo spekulovat o přelomu května a června. Já osobně si myslím, že je to optimistické prohlášení, a proto se s kolegy připravujeme i na situaci, kdy budeme muset ukončovat předměty distančně. Online. Přes internet.

Pokud bychom se měli vrátit k prezenční výuce, určitě dojde k prodloužení letního semestru a zkouškové období (až) do konce srpna. Zimní semestr proběhne snad už normálně.

Jak se bude zkoušet?

Vše bude záležet na aktuálním vývoji. Pokud se vrátíme k prezenční výuce, zkoušení bude probíhat standardně, jak jste zvyklí. Připravujeme však i variantu pro distanční ukončení předmětů.

V našem konkrétním případě s kolegy předpokládáme, že studentům zadáme zpracovat komplexní příklad ověřující jejich semestrální znalosti a následné zkoušení bude probíhat formou individuálního online rozhovoru např. přes Skype, nebo telefonicky.

U ostatních zkoušek bude hodně záležet na podmínkách, které budou mít učitelé pro ověření vašich znalostí a dovedností. Může to být např. formou diskuze nad seminární prácí, semestrálním projektem, nebo formou e-testu. Uvidíme.

(Jen vážně nevím, jak distančně nahradit např. praktická cvičení u budoucích lékařů…🤔)

Podrobnosti o harmonogramu a způsobu zkoušení se jistě včas dozvíte. Doporučuji vám proto, abyste se průběžně připravovali, abyste byli schopni úspěšně složit kdykoliv kteroukoliv zkoušku.

Kdy budou státnice?

Zatím mohu jen říct, že státnice určitě budou. Je však těžké odhadnout, jestli budou v termínu, nebo se termín posune. Všichni uděláme maximum proto, abyste mohli odstátnicovat co nejdříve.

Kdy budou přijímací zkoušky na vysoké školy?

Termín přijímaček bude také záležet na budoucím vývoji. Očekávám však už teď, že celý proces přijímacích zkoušek bude pro vysoké školy extrémně náročný.

Vůbec to pracovníkům na studijních odděleních nezávidím. Práci, na kterou mívají několik měsíců (i kvůli lhůtám na doručení a na odvolání), budou muset zvládnout v nestandardně krátké době.

Hodně bude záležet na konkrétních oborech. Na ty, o které je velký zájem (např. právo a medicína), budou muset přijímačky nějak proběhnout. Upřímně nevím, jak jinak vybrat vhodné uchazeče o studium.

Naopak si ale myslím, že na obory, na které se v minulosti vypisovala druhá a třetí kola přijímacího řízení, by mohli být studenti přijímáni automaticky.

Omezilo by se tak zbytečné riziko šíření nákazy koronavirem a snížila by se i administrativní zátěž pro vysoké školy.

Ať se stane cokoliv, zůstaňte hlavně, prosím, v klidu

Milí studenti,

bez ohledu na budoucí průběh bych vás chtěl hlavně uklidnit. O zkoušky určitě nepřijdete! 🙂 Důvěřujte proto vedení vaší vysoké školy a svým učitelům.

Moc si přeji, aby se mé černé scénáře s distančním zkoušením nenaplnily a abychom se už brzy potkali v učebnách. Ale i kdyby se měly naplnit, zachovejte hlavně klid. Všichni uděláme maximum proto, abyste mohli semestr úspěšně dokončit. #spolecneTOzvladneme.

Přeji vám pevné zdraví a klidný průběh semestru!

Pavel Semerád

5/5 - (10 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *