Má smysl podat odvolání na průběh státnic?

Otázka mé čtenářky

Včera jsem dělala bakalářské státnice na Karlově univerzitě a u jednoho předmětu jsem neuspěla, ačkoliv jsem na zkoušku byla připravena.

Bohužel jsem neměla zrovna štěstí na komisi. Z 5 lidí, kteří měli být u zkoušky přítomní, byli během mé zkoušky v místnosti jen 3 z nich. Další dva členové byli někde úplně jinde.

Jedním z chybějících byl navíc profesor, který mě učil ten předmět, který jsem včera nezvládla. Místo něj mě zkoušela profesorka, kterou vůbec neznám a na naší fakultě nepůsobí.

Vím, že neúspěch u státnic na první pokus je poměrně běžný a mám možnost si dílčí část zkoušky dodělat v září.

Mám podat odvolání na průběh státnic?

Mé okolí mi však říká, že bych měla podat odvolání na průběh státnic. Jako důvod bych prý měla uvést, že komise nebyla kompletní a že mě místo mého učitele zkoušel někdo jiný.

Bohužel si nejsem příliš jistá tím, jak tohle funguje a zda je v mém případě odvolání vůbec na místě. Jen velmi nerada bych podala neúspěšné odvolání a v září byla postavena před stejnou komisi s tím, že jsem si stěžovala na průběh zkoušek.

Mělo by odvolání šanci na úspěch?

Sama nevím, jak takové odvolávání u státnic funguje a zda je opravdu pravidlem, že musí u zkoušky být přítomni všichni členové komise, jelikož jsem na stránkách školy nenašla o ničem takovém informace.

Myslíte si tedy, že by bylo v tomto případě vhodné podat odvolání s tím, že bych měla nárok na nové státnice? Počítám s tím, že bych tím pádem nejspíš asi musela opakovat obhajobu i ostatní předměty.

A nebo si myslíte, že je tohle zbytečné a mám prostě jít na zářijový termín a neřešit to?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Bohužel ale pro Vás nebudu mít dobrou zprávu. V situaci, kterou popisujete, by totiž bylo (podle mého názoru) podání odvolání naprosto zbytečné.

Stačí nadpoloviční většina členů

Jako argument použiji náhodně vybranou směrnici děkana z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde se píše:

Státní doktorská zkouška se může konat, jsou-li přítomni alespoň tři členové zkušební komise včetně jejího předsedy nebo místopředsedy. Alespoň jeden z přítomných členů zkušební komise musí být z jiného než školicího pracoviště.

Můžete sice namítat, že se tato směrnice týká státní doktorské zkoušky, ale velmi podobně to má nastavena většina vysokých škol v České republice i pro bakalářské a navazující studium.

Např. na Mendelově univerzitě v Brně najdete, že zkušební komise může zkoušet a rozhodovat, je-li přítomna alespoň polovina všech jmenovaných členů komise.

Tohle bylo ve Vašem případě splněno.

O výsledku zkoušky rozhoduje komise v tajném hlasování

Ano, je pravda, že Vás bude zkoušet zpravidla ten, kdo má k danému předmětu nejblíže. To, že Vás ale zkoušel z předmětu někdo jiný než pan profesor, který Vás  ho učil, není chybou komise.

Ať už Vás zkoušel kdokoliv, o výsledku státní závěrečné zkoušky rozhoduje komise jako celek. Je to jediná část státnic, která je neveřejná, protože je-li to nezbytné, o výsledku se hlasuje.

Výsledek je potom takový, jak rozhodne nadpoloviční většina. Už z toho je patrné, že komise rozhoduje opravdu jako celek.

Proto si myslím, že byste ani tímto argumentem neuspěla.

Na podání odvolání máte právo

Na podání odvolání máte samozřejmě právo, přesto bych Vás chtěl požádat, abyste jím zbytečně neplýtvali. Komise si jsou dobře vědomy důležitosti státní závěrečné zkoušky a v naprosté většině případů svoje povinnosti řádně plní.

I proto bych Vám spíše doporučil, abyste neplýtvali (zbytečně) svými silami na boj s větrnými mlýny a ušetřenou energii vynaložili na přípravu na opravný termín. Myslím, že to pro Vás bude mít větší efekt.

Jste-li však přesvědčeni o opaku, nastudujte si dobře oficiální dokumenty Vaší vysoké školy. Začněte studijním a zkušebním řádem, příp. směrnicemi, které se týkají organizace studia, nebo průběhu státní závěrečné zkoušky.

Obvykle stačí dát do vyhledavače pojem státní závěrečná zkouška a název Vaší vysoké školy (nebo fakulty) – např. „státní závěrečná zkouška“ + „cuni.cz“.

Mrzí mě, že Vám nemohu poskytnout lepší zprávy, ale šanci na úspěch tu opravdu nevidím.

Přeji Vám mnoho úspěchů u státnic!

Pavel Semerád

PS. Řešíte nějaký studijní problém, nebo se chcete lépe připravit na obhajobu? Napište mi, nebo se už teď přihlaste na moje školení Jak obhájit diplomku.

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *